Budimo iskreni, svi tražimo načine da brže i efikasnije očistimo svoj dom. Ali verovali ili ne, neki „brži“ načini dugoročno otežavaju čišćenje. Možda ste vi i vaši ukućani razvili neke loše navike zbog kojih vaš dom nije tako čist. Ovo su samo neke od navika koje vaš dom i nakon čišćenja čine prljavijim.
Korišćenje previše proizvoda za čišćenjeZaista nema potrebe da koristite više od preporučene doze proizvoda za čišćenje. Osim toga, ne morate imati nekoliko vrsta deterdženata za jednu stvar.
„Posebno je zadovoljavajuće gledati te video zapise o čišćenju na TikTok-u sa nekoliko proizvoda, ali toliko deterdženta može ostaviti sloj koji privlači prljavštinu. Kada koristite previše proizvoda, postoji i rizik da ostaci ostanu aktivni i da se kombinuju sa drugim proizvodima za čišćenje kako bi se stvorila opasna isparenja, objašnjava stručnjak za čišćenje Kejti Beri za „The Spruce“.
Preporuka je da koristite jedan proizvod, količinu koju savetuje proizvođač, ali i da ne preskačete ispiranje ako je to preporučeno na etiketi.
Čišćenje prljavim alatomNe možete očekivati čist dom ako koristite prljavi alat. Na primer, ako vaša mašina za pranje veša ima neprijatan miris zbog nakupljenih bakterija u ostacima deterdženta i vaša odeća će imati neprijatan miris.
Ako je vaša vreća za usisavanje puna prašine, više neće dobro usisati. Prljava krpa ili sunđer samo šire prljavštinu.
Odvojite vreme da temeljno očistite svoje alate nakon svake upotrebe tako što ćete ih potpuno isprazniti ili oprati u vrućoj vodi i dodati dezinfekciono sredstvo. Povremeno menjajte krpe, sunđere, kese za usisivače i slično.
Korišćenje jedne dezinfekcione maramice za čišćenje celog kupatilaDezinfekcione maramice za jednokratnu upotrebu su nam promenile i olakšale život. Lako brišemo prašinu, čistimo kupatilo i druge prostorije u domu. Međutim, ne možete koristiti jednu maramicu za celo kupatilo.
Ako ste njom očistili umivaonik, dok stignete do daske na WC šolji dezinfekciono sredstvo je nestalo i vi samo širite bakterije sa jedne površine na drugu.
Da bi bila efikasna, maramica treba da sadrži dovoljno dezinfekcione vlage da bi površina bila vlažna najmanje četiri minuta. Za temeljno čišćenje koristite nekoliko maramica ili čistu krpu i dovoljno dezinfekcionog sredstva.
Imate li nekog ukućana koji voli da ostavi neko posuđe „potopljeno“ kako bi se lakše opralo? Da li vas to previše nervira? Pa, zapravo ste u pravu, ostavljanje prljavog posuđa u sudoperi savršeno je za razmnožavanje bakterija i utočište insekata.
Naučite sve u kući da stave sudove u mašinu ili da ih odmah operu ručno.
Nošenje cipela u kućiDa li i vi imate dodatne papuče za sve goste? Skidanjem cipela svaki put kada uđete u kuću, uštedećete sate usisavanja. Da ne spominjemo bakterije i klice koje će ostati van vaših prostorija.
Čuvanje hrane u frižideruAko znate da vaše domaćinstvo ne jede ostatke, zašto ih skupljate u frižideru? Ako uskoro nećete jesti hranu koju ste stavili u frižider, bolje je da je bacite.
Većina ljudi ne voli da baca hranu i nada se da će u nekom trenutku pojesti ono što je preostalo, ali ako se to ne dogodi, vi samo skupljate bakterije. Nepravilno čuvana hrana podstiče rast buđi i bakterija i otežava čišćenje frižidera.
Prostoriju treba očistiti od vrha do dna tako da prašina padne na pod za usisavanje. Ponekad se prašina brisala poslednja jer usisivači nisu imali filtere koji bi sprečili da se prašina izbaci u vazduh.
„Za one koji koriste moderan usisivač, najbolje je da prvo obrišu prašinu pa da usisavaju“, kaže Beri.
Ako koristite jednokratne maramice za brisanje prašine, redovno ih menjajte tokom čišćenja, prenosi N01S.
30 min