Glas Javnosti

NE RADITE OVO DECI: Koliko je gledanje crtaća uz obrok štetno za mališane?

TREBA ZNATI
Autor: Glas javnosti

Uz omiljeni dečiji sadržaj na ekranu, ne samo da su zalogaji ukusniji, već je to ponekad i jedini način da mališani na njih pristanu.

"Moje dete jede samo uz crtani". To je rečenica koju ste, ako imate malo dete verovatno nebrojano puta izgovorili ili, čuli. Stručnjaci upozoravaju da sve veći broj roditelja daje deci takozvanu "digitalnu cuclu" odnosno hrani ih uz male ekrane. Zbog toga imamo običaj da kažemo da su današnja deca "rođena s telefonom" što, upozoravaju stručnjaci, nimalo nije dobro za njihov razvoj. 

Uz omiljeni dečiji sadržaj na ekranu, ne samo da su zalogaji ukusniji, već je to ponekad i jedini način da mališani na njih pristanu. Mame kažu da im je u glavi ona stara "važno je da jede" kada odluče da svojoj deci upale televizor ili mobilni telefon.


"Šta god pojede, meni to izgleda malo i onda mislim da negde palimo taj televizor u smislu "daj da mu uvalim još jedan, dva zalogaja. Svi znamo da to nije dobro, ali na kraju dana, ti želiš da tvoje dete jede", priča Alisa Oćuz , majka jednogodišnjeg deteta i dodaje:

"Čini mi se da u periodu od jedne godine pa nadalje, da njih sve drugo više zanima nego ta hrana, što bi rekla moja mama, on nema vremena da jede, ti njega moraš da zabavljaš da bi on jeo, a onda taj televizor je nekada, ne prečesto, način da to uradiš".

Dete će, međutim, jesti kad je gladno, nezavisno od toga da li ga nečim zanimamo ili ne, tvrde psiholozi. Zabava na ekranu kao način da dete zadovolji potrebu za hranom, roditeljima je, kažu, samo izgovor tj. "linija manjeg otpora" kojom vrlo često idemo onda kada se osećamo bespomoćno.

"Logično je da dete traži nešto što mu deluje zanimljivo, ali je isto tako logično da mi kao odrasli ne uradimo sve što dete hoće, jer je odrastanje u stvari postavljanje nekih granica ponašanja i veoma je važno - pošto deca jako vole da dodiruju stvari, da se kreću, da skaču, da se igraju, da mi njima omogućimo prethodno taj neki igrovni kontekst, a onda će dete sesti, pa će da jede", ističe Biljana Lajović, psiholog.

Deci treba da se ponudi alternativa, a to je aktivacija mozga na prirodan način. Iako na kratko uspevamo da umirimo dete uz sadržaje na ekranu, jako je važno da znamo da, makar i prilagođeni uzrastu, oni negativno utiču na razvoj deteta, tvrde psiholozi.


"Pokazalo se da deca koja su rano izložena gledanju televizije ili korišćenju mobilnih telefona, imaju kasnije probleme i sa govorom i sa pisanjem i kod nas se pojavljuje da logopedi vrlo često govore da se broj dece koja traže pomoć logopeda odnosno roditelja koji traže za svoju decu, veoma povećao", dodaje Lajović.

Mališani koji prerano počnu da provode vreme pred ekranom najverovatnije će kasnije imati lošu socijalizaciju, procenjuju stručnjaci. Zato bi, zaključuju, trebalo postaviti granice što pre. Do druge godine, deca ne bi trebalo ni da znaju šta je televizor ili mobilni telefon, a kamo li da jedino uz njih jedu ili budu mirni. 


Glas javnosti/ U01S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR