Električni nož
Električni nož će uvek biti čist, bez neugodnog mirisa i otporan na rđu ukoliko ga nakon svake upotrebe operete, premažete s malo ulja i zamotate u čistu krpu.
Rešetke plinskog šporeta
Rešetke plinskog šporeta neko vreme ostavite u sirćetu, a zatim ih istrljajte nasapujnanom čeličnom vunom.
Ringle električnog šporeta
Ringle električnog šporeta uvek čistite sredstvima za čišćenje hromiranih predmeta, a možete upotrebiti i smotuljak vate natopljene sirćetom ili čistim alkoholom.
Slavine
Slavine u kuhinji ili kupatilu uvek će biti sjajne budete li ih nakon pranja istrljali papirom u koji cvećari pakuju cveće.
Frižider
Unutrašnjost frižidera najbolje i najprirodnije ćete očistiti krpom natopljenom sirćetom. Ako su unutrašnje police frižidera prekrivene tankim slojem rose, frižider se verovatno ne zatvara najbolje. Nauljite gumu na vratima i frižider će se opet dobro zatvarati.
Sudopera
Limeni deo sudopere će izgledati kao nov ako ga dobro istrljate novinskim papirom.
Pribor za jelo
Ako su se na priboru za jelo stvorile pege istrljajte ga polovinom limuna, pa isperite i obrišite.
Srebrnina
Pripremite mešavinu od 4 litra mlake vode, 3 kašike sode bikarbone i 5 kašika sirćeta. U tu mešavinu stavite srebrninu i ostavite 15 minuta. Nakon toga svaki pojedini predmet isperite čistom vodom i obrišite mekom krpom.
Srebrninu možete očistiti i iskuvavanjem u vreloj vodi u koju ste dodali kašiku soli. Na dno posude morate staviti aluminijumsku foliju i na nju složiti pribor, pa tako prokuvati 5 minuta. Nakon toga obrisati papirnim ubrusima.
Teflonsko posuđe
Mrlje na teflonskom posuđu najbrže ćete očistiti vatom natopljenom čistim alkoholom.
Emajlirano posuđe
Požutelu unutrašnjost emajliranog posuđa najbrže ćete očistiti tako da u posudi nekoliko minuta u vodi kuvate zreo paradajz ili vodi dodate kašičicu koncentrata od paradajza. Posudu zatim operite kao obično.