Ser Isak Njutn jedna je od najvažnijih figura u istoriji nauke, pre svega zbog svojih doprinosa u fizici, matematici, optici i astronomiji. Malo ljudi zna, međutim, da je on bio alhemičar, ali i veliki hrišćanski vernik koji je značajan deo svog vremena posvetio proučavanju Biblije i pisanju teoloških traktata.
Njutnove beleške prikazane su u javnosti prvi put nakon 1969. godine u sklopu izložbe organizovane pod nazivom „Njutnove tajne.“
U pismu iz 1704. godine, Isak Njutn, engleski fizičar i astronom, zaljubljenik u teologiju i alhemiju, jedan deo je posvetio proračunu datuma smaka sveta na osnovu biblijskog fragmenta iz knjige proroka Danila.
Veliki naučnik je, naime, zapisao da bi između osnivanja Svetog Rimskog Carstva Karla Velikog 800. godine i smaka sveta trebalo da prođe tačno 1.260 godina. Drugim rečima, svet bi trebalo da propadne 2060. godine.
„Do kraja sveta može doći i nakon ovog datuma, ali svakako ne vidim dobar razlog da se to dogodi ranije“, pojasnio je Njutn svoje kalkulacije. Zanimljivo je da ih je on napravio s ciljem da sačuva reputaciju svetih spisa, jer po njegovim navodima oni mogu biti vrlo lako diskreditovani zbog netačnih predviđanja kraja sveta velikog broja šarlatana u to vreme.
Treba imati u vidu i da Njutn nije verovao da će svet stvarno nestati kada dođe do apokalipse, već da će se Isus Hristos vratiti na zemlju i uspostaviti svoje hiljadugodišnje kraljevstvo, što je verovanje i mnogih hrišćana danas.
U biblioteci Hebrejskog univerziteta nalazi se još nekoliko rukopisa slavnog naučnika, mnogo poznatijeg po racionalnim i revolucionarnim otkrićima poput teorije Zemljine gravitacije.