Glas Javnosti


Evo koliko često morate da čistite posteljinu leti

TREBA ZNATI
Autor: Glas javnosti

Leti se više znojimo tokom noći

Sparne letnje noći mogu pretvoriti naše spavaće sobe u saune dok pokušavamo da spavamo. Prema tome, češće pranje posteljine tokom leta smatra se neophodnim.

Stručnjak za održivo čišćenje Paula Kvazi smatra da tokom toplotnog talasa sedmično pranje posteljine nije samo preporučljivo, već je i neophodno.

Dok se nekima to može činiti preteranim u uporedbi s uobičajenim menjanjem svake dve nedelje, stručnjak insistira na tome da je redovni nedeljni ritual koristan tokom cele godine.

U razgovoru za The Mirror, podelila je svoje najbolje savete kako "ostvariti svežinu" tokom vrućih dana, a da vam račun za struju ne raste zbog dodatnog pranja posteljina.


"S obzirom na to da prosečna osoba provodi između 49 i 60 sati u krevetu svake nedelje, mrtve ćelije kože, telesna ulja pa čak i malo fekalija može se nakupiti u vašim čaršavima, a tokom toplotnog talasa možete računati i na dodatnu dozu znoja", navela je.

Prljave navlake za jorgane i jastučnice mogu doprineti izbijanju akni i alergija, stoga je održavanje čistoće posteljine ključno, posebno ako neko u vašem domaćinstvu pati od bilo kakvih kožnih bolesti ili osetljivosti na alergene.

"Međutim, osim ako se noću ne znojite prekomerno, vjrovatno ćete morati prati čaršave samo jednom sedmično, što bi onako trebalo da radite", poručila je.

Iako se obično preporučuje pranje posteljine na 60 stepeni, možete se izvući s pranjem na 30 stepeni pod uslovom da imate kvalitetan deterdžent za veš.

Ako je moguće, sedmično pranje na 30 stepeni i mesečno pranje na 60 stepeni smanjiće troškove ciklusa, ali osiguraće i uklanjanje grinja višom temperaturom.

Još jedan savet je da se tokom letnjih meseci odlučite za lakše čaršave jer će vam tanji čaršavi omogućiti da odjednom u mašinu stavite više veša - što znači da nećete morati da posvetite celo pranje isključivo čaršavima, kao što biste možda morali zimi.

"Korišćenje lakšeg čaršava tokom leta omogućilo bi vam da u mašinu stavite više veša, ako možete, iskoristite toplije vreme i sušenje čaršava na otvorenom. UV svetlo sunca pomoći će u uništavanju mikroorganizama, a nekorišćenje mašine za sušenje veša takođe će vam pomoći da uštedite novac i energiju", rekla je.

Još jedan savet za sprečavanje širenja bakterija jeste da pustite "krevet da diše". Naime, umesto da odmah pospremite krevet, ostavite čaršave u dobro prozračenoj prostoriji kako biste uklonili vlagu iz kreveta - čaršave možete čak okačiti blizu otvorenog prozora za dodatnu svežinu.

Glas javnosti /U01S 

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR