Japanska reč „kaizen“ znači promena na bolje ili kontinuirano poboljšanje. Termin je u početku označavao napredak japanskih kompanija nakon rata, ali danas se koristi u svakodnevnom životu.
Ako japansku metodu prenesemo u svakodnevni život, ona obećava da ćete ukoliko je budete pratili mnogo lakše ostvariti svoje ciljeve, kao što su zdraviji život, početak nove dijete ili redovno vežbanje.
Svako može da koristi kaizen metodu, a strategija je vrlo jednostavna.
To zaista nikome ne bi trebalo da predstavlja problem. Čak se i najveći lenjivci mogu da nateraju da rade nešto u tako kratkom vremenskom periodu. Ako ste neke stvari mogli da odlažete jer niste mogli tokom dana da odvojite sat vremena ili više, 60 slobodnih sekundi sigurno imate.
Bez obzira da li se radi o sklekovima, čitanju knjige ili učenju stranog jezika, na ovaj način zadatak pred vama neće vam se činiti teškim, već ugodnim i zabavnim. Preduzimajući male korake, steći ćete naviku koja će vas malo po malo dovesti do željenog cilja.
Važno je savladati manjak poverenja u sebe i sopstvene sposobnosti i iskusiti osećaj uspeha. Kad vas inspirišu takvi osećaji, postepeno ćete produžavati vreme provedeno u nekoj aktivnosti i lakše obavljati željeni zadatak. Jedan minut pretvoriće se u dva, dva minuta u 20 minuta, 20 minuta u sat vremena.
Kaizen metoda temelji se na dva principa – ‘kai’ (promena i ‘zen’ (mudrost)). Osmislio ju je Masaki Imai koji smatra da ova filozofija može da se primeni na sve aspekte života.
Ljudima koji su odrasli u zapadnjačkoj kulturi, ova metoda može da se čini neučinkovitom, ali to je zbog toga što zapadnjaci pretpostavljaju da ostvarenju nekog cilja mora da prethodi ogroman trud. Ali takav način pristupanja problemima iscrpljuje i ne donosi sigurne rezultate. S druge strane Kaizen je metoda primenjiva u baš svim aspektima života, pa se često koristi u kompanijama kako bi se povećala učinkovitost njihovih zaposlenih.
Šta biste mogli da uradite za samo 60 sekundi?
Na primer, ako želite da uključite vežbu u svoju dnevnu rutinu, pokušajte prvo da uradite jednominutni set čučnjeva, trbušnjaka ili konopca za preskakanje.
Možete i da pokušate da sredite, počnete da presavijate odeću ili pročitate stranicu knjige koja vas zanima, ali je zbog nedostatka vremena ostavljena zatvorena na noćnom ormariću.
Iz dana u dan, vreme koje ćete posvetiti odabranoj aktivnosti će se prirodno povećavati, tako da ćete moći lakše da održavate svoju kondiciju, ili se pobrinite da vaš dom bude malo uredniji nego inače.
Postepeno, možete početi da trčite pet minuta dnevno, zatim deset, dok ne postignete idealnu dužinu vežbanja. Na ovaj način ćete naći vremena da trenirate, a da toga niste ni svesni.
Za Japance, kaizen je postao filozofija života koja se lako može primeniti na bilo koji aspekt svakodnevnog života. Da bismo bili manje lenji, možda samo treba da naučimo da ne možemo sve da postignemo odmah, već da je za postizanje rezultata potrebna stalna posvećenost koja nas čini boljim iz dana u dan.
Glas javnosti/ N01S