Marija Konovalova postala je Marija Hodinskaja-Goleniščeva nakon što je gatara njenoj majci Eleni Konovalovoj rekla da su joj preci povezani s prinčevima Hodinski i Kutuzov-Goleniščev.
Mlada i skromno obučena devojka svakog jutra u svom starom Fijatu doveze do Ministarstva spoljnih poslova Rusije na Trgu Smolenskaja. Kad ga parkira, brzim korakom ulazi u Ministarstvo i liftom se penje do Odeljenja za planiranje spoljne politike u kojem radi kao zamenica direktora. Pred kraj radnog vremena, devojka se preobuče u luksuzniju odeću, na sebe stavi skupoceni nakit i u Bentliju skokne do konjičkog kluba "New Century". Ona je Marija Hodinskaja-Goleniščev - "Mata Hari 21. veka", poznata i kao Maša Bentli i jedna je od ključnih ruskih špijuna.
U pitanju je 34-godišnja profesorka na Moskovskom državnom institutu za međunarodne odnose (MGIMO), koja je radila i u ruskoj misiji pri Ujedinjenim nacijama u Ženevi. Međutim, profesorka Hodinskaja-Goleniščeva ima još jedan posao. Ona je agent zloglasnog GRU-a – Glavne uprave Glavnog štaba Oružanih snaga Rusije, odnosno vojne obaveštajne službe Rusije. Hodinskaja-Goleniščeva učestvovala je u raznim GRU-ovim operacijama, kao što su vazdušni napadi koje je Rusija izvela u Siriji, a u kojima su stradali i brojni civili.
Iako je zahvaljujući angažmanu u GRU-u stekla prilično bogatstvo, dodatno ga je povećala pomoću poznanstava s uticajnim Rusima. Konkretno, Maša Bentli, kako joj „tepa“ „The Insider“, bila je u ljubavnoj vezi s Leonidom Slutskim, predsednikom desne populističke i ultranacionalističke Liberalne demokratske stranke Rusije.
„The Insider“ piše da je GRU Hodinskaja-Goleniščevu navodno regrutovao 2015. godine, kada je radila kao sekretarica u Ruskoj misiji pri UN-u i aktivno učestvovala u pregovorima između službenog Damaska i sirijske opozicije. Uz to što je GRU-u javljala kako napreduju pregovori, ruskim obaveštajcima je odavala karte s pozicijama protivnika režima sirijskog predsednika Bašara al-Asada. Rusija je tokom Sirijskog građanskog stala na Asadovu stranu, a „The Insider“ navodi da je civile napadala nervnim agensom sarinom.
Ona je rođena u Rjazanju, gradu na reci Oki, koji se nalazi 196 kilometara jugoistočno od Moskve. Sve do 2010. godine, bila je poznata kao Marija Konovalova, a njen otac Sergej Konovalov zamenik je predsednika ruske organizacije „Borbeno bratstvo“. Konovalov brine o finansijama grupe, nadgleda njene medijske nastupe i pruža podršku inicijativama Kremlja.
Na primer, nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin u septembru 2022. godine zbog niza poraza koje su ruske snage pretrpele u ratu u Ukrajini naredio delimičnu mobilizaciju rezervista, Konovalov je u razgovorima za medije naklonjene Putinu govorio da je „Zapad organizovao pravi rat protiv Rusije“. Uz to, Konovalov nadgleda akcije prikupljanja sredstava za meštane istočnoukrajinske regije Donbas i održava edukacije za volontere koji treba da odu da se bore u Ukrajinu.
foto:
Marija Konovalova postala je Marija Hodinskaja-Goleniščeva nakon što je gatara njenoj majci Eleni Konovalovoj rekla da su joj preci povezani s prinčevima Hodinski i Kutuzov-Goleniščev. Prezime je prvo promenila Elena, a Marija je svoje promenila nakon studija.
Kada je završila Fakultet za međunarodne odnose Moskovskom državnog instituta za međunarodne odnose, upisala je postdiplomske iz orijentalistike. Tada je počela da radi i u Odeljenju za međunarodne organizacije Ministarstvo spoljnih poslova Rusije. Nedugo zatim, Hodinskaja-Goleniščeva odlazi u Rusku misiju pri UN-u. Tamo je bila deo radnih grupa koje su se bavile bliskoistočnim pitanjima te se kasnije uključila i u pregovore koji su se ticali Sirije. Njene kolege u Ministarstvu spoljnih poslova Rusije uočili su da se izražava poput vojnika te koristi izraze poput „operativni prostor“ i „operativno-taktičke mere i radnje“.
Hodinskaja-Goleniščeva 2018. stiče titulu profesorke, pa na ruskim federalnim televizijskim programima počinje da gostuje u svojstvu stručnjaka za međunarodne odnose. U tom periodu garderoba joj je postala znatno skuplja, a navodno je tada za 104.000 evra kupila automobil Bentli, koji još uvek vozi.
Iako neki tvrde da o njenim finansijama brine njen otac Sergej Konovalov, drugi kažu da znatnu količinu vremena provodi u kancelariji Andreja Ilnickog, glavnog ideologa Ministarstva odbrane Rusije i pobornika ilegalne aneksije Krima i vojne intervencije u Donbasu. Međutim, najviše osoba s kojima je o njoj razgovarao tvrdi da je finansira Leonid Slutski, predsednik Odbora za međunarodne poslove u Dumi.
Slutski je bio uključen u nekoliko velikih skandala. Bio je optužen za mita i primanje penthausa veličine 990 kvadratnih metara u zamenu za posredovanje. Antikorupcijski fond kritičara Kremlja Alekseja Navaljnog otkrio je 2018. da supruga Leonida Slutskog Lidija Liskova poseduje penthaus veličine 562 kvadratnih metara koji navodno vredi više od 4,6 milijuna evra i zemljište veličine jednog hektara u Moskovskoj oblasti. Slutski nijednu od te tri nekretnine nije stavio u svoju imovinsku kartu.
Navodno je prijatelj s desnim ekstremistima i neonacistima iz cele Evrope i u Rusiju na privatne zabave dovodi evropske i svetske pop zvezde.
Marija Hodinskaja-Goleniščeva dobila je dva ordena Ministarstva odbrane Rusije – medalje za učestvovanje u vojnoj operaciji u Siriji i medalje za jačanje vojne saradnje.