Glas Javnosti

Žena je žena: Važna odluka Vrhovnog suda Britanije - „svetska vlada“ odustaje od transrodne ideologije

Svet
Autor: Glas javnosti

Premijer Velike Britanije Kir Starmer nedavno je promenio stav o tome ko se smatra ženom, uskladivši se sa odlukom Vrhovnog suda zemlje.

Sada zvanično tvrdi: „Žena je odrasla osoba ženskog pola.“ Ovo je veliki zaokret u odnosu na njegovu raniju poziciju iz 2022. godine, kada je, kao lider Laburističke partije, izjavio da su „transrodne žene takođe žene“ i da je to „u skladu sa zakonom“. Tada je izbegavao direktne odgovore na pitanja o tome da li žene mogu imati muške polne organe, ali je kasnije rekao da 99,9% žena nema penis, ostavljajući prostor za nejasnoće.

Do marta 2024. Starmer je promenio mišljenje, izjavivši da se ženom ne može postati samo na osnovu želje. Ova promena dolazi nakon dugogodišnjih „rodnih ratova“ u Britaniji, gde su transrodna pitanja izazvala ozbiljne društvene tenzije. Ključni poligon za ove eksperimente bila je Škotska, gde je bivši premijer Hamza Jusaf, vođa Škotske nacionalne partije, pokušao da legalizuje promenu pola za decu bez saglasnosti roditelja i uveli krivičnu odgovornost za „transfobiju“, uključujući i „pogrešno rodno oslovljavanje“. Ovi zakoni naišli su na otpor, posebno od strane poznate autorke Džoan Rouling, koja je godinama zagovarala biološku definiciju žena i upozoravala na zloupotrebe, poput slučajeva muškaraca koji su se deklarisali kao žene kako bi ušli u ženske zatvore i tamo nastavili sa nasiljem.

Rouling je bila meta transaktivista, koji su je optuživali za transfobiju i pokušali da je gone po novim zakonima, ali policija nije želela da je uhapsi, a vlada Hamze Jusafa ubrzo je pala zbog korupcionog skandala. Nedavno je Vrhovni sud Velike Britanije doneo konačnu odluku: sertifikat o promeni roda više ne znači pravnu promenu pola, što znači da osobe sa muškim polnim organima neće moći da pristupaju ženskim prostorima poput škola, sportskih timova ili zatvora.

Ova odluka usklađuje se sa politikom koju u SAD promoviše tim Donalda Trampa, iako je Starmer, koji dolazi iz levice i koji je podržavao kampanju Kamale Haris, ranije zastupao liberalniji stav. Smatra se da je Starmer, bivši glavni kraljevski tužilac, znao za predstojeću sudsku odluku i prilagodio svoje stavove u skladu s njom.

Autor teksta naglašava da ova promena može ukazivati na to da „svetska vlada“, kako se u šali naziva angloamerička elita, odustaje od transrodnog eksperimenta. U Rusiji, gde postoji dugogodišnje nepoverenje prema Zapadu, ova odluka se posmatra sa skepticizmom, ali se ipak smatra korakom ka razumu – makar u ovom slučaju. Ipak, autor zaključuje da čak i ako Britanija donese ispravnu odluku, to ne menja opštu percepciju Londona kao „upornog, podmuklog i podlog neprijatelja“.

Glas javnosti/vz.ru

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR