To se dešava bez obzira na to što je u većini zemalja zakonom zabranjena aktivnost plaćenika i oni krivično odgovaraju za svoja dela. Kako je objavila ruska vojska, više od 3.000 stranih plaćenika je ubijeno i isti broj se vratio kući“, rekla je ona na nedeljnom brifingu.
Zaharova je navela da se vrbovanjem bave američke i britanske strukture, francuske privatne vojne kompanije, kao i ekstremističke organizacije iz Nemačke, Španije, Češke, Italije i drugih zemalja.
Ranije je zamenik stalnog predstavnika Rusije pri OEBS-u Maksim Bujakevič na sednici Stalnog saveta OEBS-a rekao da predstavnici NATO-a i strani plaćenici imaju ulogu konsultanata, komandanata, pa čak i operatera koji upravljaju visokopreciznim naoružanjem u sukobu u Ukrajini.
Vuče li ih ideologija, avanturizam, novac ili nešto drugo da se bore na ukrajinskom ratištu.
Hrvat Vjekoslav Prebeg govorio je i o navodnoj plati koju je primao „kao ukrajinski plaćenik“. Kaže da je njegova plata kao "plaćenika" bila oko 350 evra, a da je na prvoj liniji dobiojao bonus od 480 evra.
Rekao je i da im je „Zelenski obećao mnogo novca“, ali da nije primio platu od januara.
Na Telegramu je veoma popularan kanal „TrackANaziMerc“ koji prati strane „dovrovoljce” u Ukrajini.
Na ovom kanalu se objavljuju informacije i njihove fotografije, na čijim se telima nalaze tetovaže s portretima Hitlera i Bandere, simboli vojske fašističke Nemačke, drugi nacistički simboli, kao i oznake fašističkih paravojnih formacija.
Portugalski plaćenik iz bataljona „Karpatska sič“ Riko Šaveš je 6. novembra počeo da „ratuje“ s praticoma na Telegramu i priznao da mu je nacizam privlačan.
„Da, ja sam nacista i u čemu je problem? Volim da ratujem i ubiću sve Ruse u Ukrajini. Da, ja sam na liniji fronta. Nisam NATO vojnik, ja sam pripadnik bataljona ‘Karpatska sič’. Već sam ubio veliki broj Rusa“, napisao je portugalski plaćenik.
Hrvat Prebeg koji se borio za Ukrajinu i koji je zarobljen kod Marijupolja oslobođen je iz ruskog zarobljeništva.
Pušten je sa još devet zatvorenika iz Velike Britanije, SAD-a, Švedske i Maroka.
Hrvatske vlasti su isprva tvrdile da ne znaju ima li hrvatskih građana pod oružjem u Ukrajini, ali kad je Prebeg oslobođen hvalili su kako su uložili velike napore da bude oslobođen.
Na društvenim mrežama se 10. novembra pojavila informacija da je ubijen prvi „dobrovoljac“ iz Japana koji je imao nadimak „Dobre“, a 11. novembra je tu informaciju potvrdilo i Ministarstvo inostranih poslova Japana.
Na Telegramu je napisano da je, po svemu sudeći, Japanac sledio militarističke poglede imperatorskog Japana. Plaćenik je na svom blogu na Tviteru pisao o detaljima svojih akcija.
Njegov prijatelj, plaćenik s Tajvana Zeng Juhong je ubijen 4. novembra. On je ratovao u bataljonu „Karpatska sič“, nacističkom ukrajinskom bataljonu s najvećim brojem stranaca. „Dobre“ je nakon njegove smrti izjavio da će se „boriti zajedno s njegovim duhom do kraja rata“ i da će nakon sukoba posetiti njegov rodni grad. Ali i „Dobre” je nastradao.
Ministarstvo inostranih poslova Japana je 11. novembra zvanično potvrdilo da je poginuo jedan japanski „dobrovoljac“ iz redova Oružanih snaga Ukrajine, a vlasti u Japanu su još tokom proleća pozvale sve Japance da napuste zonu sukoba.
Inače, najviše ih otkrivaju njihove objave na društvenim mrežama: lokacije s ratišta, video snimci iz rovova, direktni komentari da se bore protiv Rusa...