Prema izveštaju WWF koji objavljuju svake dve godine, između 1970. i 2016. godine čak 68 odsto divljih životinja je nestalo.
To je uglavnom posledica uništenja njihovih prirodnih staništa, koje se u najvećem delu prilagođavalo za potrebe poljoprivrede.
U izveštaju još navode da su ovi rezultati alarmantni i vode ka riziku od izbijanja nove pandemije tipa Kovid-19.
Indikator koji se sastavlja u saradnji sa Zoološkim društvom Londona uzima u obzir oko 4.000 vrsta kičmenjaka, podeljenih u oko 21.000 populacija životinja širom sveta.
-Poslednjih 30 godina vidimo da se pad (biodiverziteta) ubrzava i to se nastavlja u lošem pravcu. Prisustvujemo uništenju prirode od strane čovečanstva. Zapravo to je ekocid- izjavio je Marko Limbertini, direktor Svetskog fonda za prirodu.
U poslednjih 50 godina svet se transformisao eksplozijom svetske trgovine, potrošnjom I rastom svetske populacije. Te promene, ponajviše seča šuma zarad poljoprivrede imale su ogromnu cenu za prirodu a posledično i posledično za čovečanstvo.
Trošimo više kapaciteta nego što je planeta u mogućnosti da regeneriše.
Ono što je najtužnije je što pad biodiverziteta ne pokazuje znake usporavanja, divlje vrste nestaju ogromnom brzinom dok mi palimo šume, preterano ribarimo I uništavamo divlja staništa.
Ukoliko uz sve navedeno dodamo I efekte klimatskih promena I globalnog zagrevanja planete, koje takođe utiče na staništa, preti izumiranje do 20 odsto divljih vrsta do kraja veka.
Dobra vest je da smo počeli da shvatamo da ovakva situacija nije održiva- rekli sui z WWF-a.
(Glas javnosti/Nova S)