U izveštaju koji je ILO pripremila zajedno sa Dečijim fondom Ujedinjenih nacija (UNICEF) upozorava se da će broj dece koja će biti prinuđena da zarađuju pre punoletstva i dalje brzo rasti zbog efekata pandemije kovid-19.
Oko polovine od ukupnog broja radno angažovane dece bilo je starosti između pet i 11 godina, a oko 80 miliona dece zarađivalo je za život rizičnim radom koji je ugrozio njihovo zdravlje, bezbednost, ili moralna načela, navodi se u izveštaju ove dve međunarodne organizacije.
"Ove nove procene trebale bi da nas PROBUDE. Ne možemo samo stajati skrštenih ruku kada je i sledeća generacija dece u opasnosti", upozorio je šef ILO Gaj Rider (Guy Ryder ).
Smatra se da će uticaj pandemije covid-19 predstavljati ogroman izazov i u bliskoj budućnosti, kada će, prema procenama iz Izveštaja, zbog ekonomskih teškoća, još oko devet miliona dece verovatno morati da počnu da rade i to do kraja 2022. godine.
- Gubimo tlo pod nogama u borbi protiv dečijeg rada i protekla godina nam nije olakšala položaj. Već drugu godinu zaredom zemlje širom sveta su u karantinu, škole propadaju, ekonomije posrću, a vlade smanjuju budžete za porodice moraju da donose srceparajuće odluke - rekla je izvršna direktorka UNICEF-a Henrijeta Fore (Henrietta Fore), prenele su svetske agencije.
Ukoliko, međutim, države budu i dalje štedele u socijalnoj podršci siromašnih porodica, u najgorem slučaju broj radno angažovane maloletne dece može da se poveća i za 46 miliona. Pored toga, pogoršaće se uslovi i za onu decu koja već moraju da zarađuju radeći u fabrikama, ili na njivama.
(Glas Javnosti)
3 sata