Šta bi moglo da se dogodi?
Uturunku se nalazi na manje od 40 kilometra od tri grada, i erupcija bi mogla da izazove veliku štetu i predstavlja ozbiljnu pretnju za živote, upozoravaju istraživači. Nalazi se otprilike na pola puta između dva velika grada u Južnoj Americi - La Paza u Boliviji i Santjaga u Čileu.
Tokovi lave bi progutali ove okolne zajednice, dok bi vulkanski pepeo mogao da se proširi Bolivijom, Argentinom i Čileom, piše “Dejli mejl”.
Više od 1.700 zemljotresa je nedavno zabeleženo oko vulkana, što je navelo naučnike da prouče Uturunku i utvrde kako bi mrtvi vulkan mogao ponovo da oživi. Istraživački tim je koristio seizmičku tomografiju - tehniku sličnu medicinskim skenovima - da bi stvorio detaljne 3D slike unutrašnjosti vulkana.
Koje su šanse za punu erupciju?
Takođe su analizirali fizički sastav vulkana, uključujući vrste stena, kako bi bolje razumeli šta se dešava pod zemljom. Njihova analiza otkrila je moguće puteve kojim se vrele tečnosti kreću naviše i gde se gasovi i tečnosti skupljaju u komorama ispod kratera.
Naučnici veruju da ovo nakupljanje verovatno uzrokuje podizanje tla u centru - ali kažu da su šanse za punu erupciju i dalje male.
- Metode iz ovog rada bi mogle da se primene na više od 1.400 potencijalno aktivnih vulkana i na desetine vulkana poput Uturunkua, koji se ne smatraju aktivnim ali pokazuju znake života - drugih potencijalnih “vulkana zombija” - rekao je koautor studije, profesor Metju Pritčard sa Univerziteta Kornel.
Šta je sa supervulkanom Jeloustoun?
Kaldera (tip kratera) Long Veli u Kaliforniji, supervulkan, takođe se smatra “zombijem” jer je poslednji put eruptirao pre više od 550 godina. Isto važi i za supervulkan Jeloustoun, koji naučnici pomno prate.
Prema američkom Geološkom zavodu (USGS), poslednja vulkanska aktivnost u Jeloustounu sastojala se od erupcija tokova riolitne lave pre oko 70.000 godina, najveći od tih tokova oformio je plato Pičstoun u jugozapadnom delu Nacionalnog parka Jeloustoun.
Jedan od najpoznatijih vulkana na svetu, Jeloustoun, smešten je ispod nacionalnog parka koji prolazi kroz tri američke savezne države – Ajdaho, Vajoming i Montanu.
Predstojeća erupcija Spura
Dok naučnici nisu sigurni da li će dva američka vulkana ikada da eruptiraju, pripremaju se za eksploziju stratovulkana Spur.
U martu su zvaničnici Aljaske upozorili da bi Spur mogao da eruptira u narednih nekoliko nedelja ili meseci, nakon što su zabeležili povećanu seizmičku aktivnost, deformaciju tla i emisiju gasova. Spur se takođe nalazi na oko 125 km od Enkoridža, grada sa skoro 300.000 stanovnika, koji bi prekrio gusti vulkanski pepeo.
U četvrtak je Vulkanska opservatorija Aljaske (AVO) saopštila da se “nemir nastavlja”, jer su “učestali mali vulkanski zemljotresi registrovani ispod vulkana tokom proteklog dana”.
"Erupcija će izazvati haos"
Erupcija će pokrenuti lančanu reakciju koja bi izazvala međunarodni haos, navodi “Dejli mejl”. Ogroman oblak pepela koji bi se uzdizao 15 km uvis primorao bi međunarodne centra - poput aerodroma “Ted Stivens” u Enkoridžu (ANC) i potencijalno “Ferbanks” (FAI) - na zatvaranje.
Obustavljanje svih dolazećih i odlazećih letova na tim aerodromima moglo bi da izazove efekat širom zemlje, uključujući kašnjenja i otkazivanje letova, pa čak i remećenje globalnog lanca snabdevanja.
Stotine aviona lete iznad Enkoridža i Ferbanksa svakog dana, a ne bi bili pogođeni samo putnički letovi. ANC je četvrti najprometniji teretni aerodrom na svetu, sa preko 8.000 teretnih letova koji prolaze kroz njega svakog meseca.
Poslednji put kada je Spur eruptirao 1992, ANC je bio zatvoren na 20 sati dok se oblak pepela nadnosio iznad Enkoridža. Nebo je bilo zamračeno usred dana, a na kraju je sloj pepela – debelog tri milimetra - prekrio grad.
Kada Spur eruptira, oblak pepela koji će nastati predstavljaće značajnu opasnost za avione jer su čestice izuzetno abrazivne. Letenje kroz oblak pepela može brzo da ošteti vetrobrane, površinu trupa, kompresorske lopatice ventilatora, pa čak i ugasi motor aviona. Čestice pepela takođe mogu da izazovu kvar ključnih navigacionih i operativnih instrumenata.
Sve ovo znači da je izuzetno opasno leteti avionom dok se vulkanska erupcija dešava u blizini. Zbog toga će svi aerodromi u područjima pogođenim oblakom pepela morati da se zatvore.
Glas Javnosti/ B06S