Glas Javnosti

Vlasnici barova na plažama besni: Kazne samo pristižu

Svet
Autor: Glas javnosti

Italijanska vlada kasni sa poštovanjem direktive koja ima za cilj povećanje konkurentnosti oslobađanjem tržišta u nekoliko sektora.

U Fjumičinu, delu obale sat vremena vožnje od Rima, koncesije na plaže i nedostatak nacionalnog zakona koji ih reguliše glavne su teme razgovora. Naime, barovi na plaži imaju značajan uticaj na italijansku privredu, budući da sektor turizma čini oko 6 odsto ukupnog BDP-a zemlje.

Vlasnici klubova na plaži, poznatih u Italiji kao lidos, kreću se od kompanija koje iznajmljuju ležaljke i suncobrane do onih koje vode restorane i barove na plaži. Prema pravilima konkurencije EU, poznatim kao Bolkeštajnova direktiva, tržište koncesija trebalo bi da bude liberalizovano od januara 2026. godine, što će ugroziti mnoge italijanske porodice čije se koncesije automatski obnavljaju kada isteku.

To je potez koji ugrožava tradiciju u kojoj se kupališta vode i generacijama prenosi ista porodica.

Kao odgovor na uticaj novog zakona, neki vlasnici klubova na plaži stupili su u štrajk. Drugi su se udružili kako bi se suočili sa izazovom potencijalnog gubitka licenci.

„Stil života koji se prenosi s generacije na generaciju“

Marko Lepre, i sam operater na plaži, formirao je grupu koja predstavlja 11 vlasnika preduzeća koji se protežu duž dva kilometra obale Fjuminčina.

-Cilj inicijative je učešće na tenderima koji se sada čine neizbežnim korišćenjem naših najboljih alata i veština kao poslovne mreže , Naša ideja je da podelimo projekte koji će omogućiti da se lokalna opština istakne i dobije najveću ocenu- rekao je Lepre.

Lepre je objasnio kako se način rada sektora u Italiji veoma razlikuje od drugih zemalja članica EU jer dominiraju porodična preduzeća, piše Euronews.

– Uložili su resurse, stvorili stil života koji se prenosi s generacije na generaciju – nastavio je Lepre, a prenosti T portal.

Međutim, Državni savet je nedavno doneo odluku da se ustupci ne mogu automatski obnavljati, što je dodatno pojačalo efekte postupka za kršenje koje je pokrenula Evropska komisija 2020. godine. Neke od italijanskih trgovinskih organizacija, uključujući nacionalni sindikat pomorskih radnika, Federbalneari, odlučile su da daju poverenje naporima vlade da reši spor.

-Odlučili smo da ne štrajkujemo jer verujemo da je bolje da sednemo za isti sto sa svim uključenim akterima i radimo zajedno na reformi- rekao je za Euronjuz Marko Maureli, predsednik Federbalneari Italije.


-Spremni smo za svaki scenario. Nadamo se da će Vlada odigrati svoju ulogu u povezivanju sa Evropskom komisijom u ovim veoma složenim i iscrpljujućim pregovorima-rekao je Maurelli.

Vlada Melonijeve izašla je sa zvaničnim dokumentom za reformske pregovore sa Komisijom. Ovo je prvi put u poslednjih 15 godina i imamo poverenja u postupke vlade.

Šamar vrtoglave kazne

Kako je Elonora Poli, šef istraživačkog centra Centro Politiche Europee, rekla za Euronevs, plaže u Italiji su u državnom vlasništvu i njima se može upravljati zarad profita putem koncesija koje daju lokalne vlasti, kao što su regioni ili opštine. „Ali vremenom ističu“, rekla je ona.

-Sa tako dvosmislenim pravnim okvirom na snazi, posledice po Italiju nepostojanja nacionalnog zakona mogle bi biti prilično značajne. Italija rizikuje veoma skupe kazne“, upozorio je Poli. „To nije problem koji je počeo sa vladom Đorđe Meloni, to je problem sa kojim se zemlja suočava godinama –  dodala je ona.

– Potrebna su pravila na nacionalnom nivou kako bi se utvrdilo kako treba obnoviti davanje koncesija. Onda ih treba da sprovode sve opštine i regioni –  zaključio je Poli.


Glas javnosti/A03S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR