Pentagon je pojasnio da će, pored SAD, u manevre biti uključene i trupe iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Češke, Danske, Estonije, Francuske, Gruzije, Nemačke, Grčke, Mađarske, Italije, tzv. Kosova, Moldavije, Crne Gore, Holandije, Severne Makedonije, Poljske, Rumunije, Slovenije, Španije, Švedske i Velike Britanije.
„U fokusu tih godišnjih vežbi, koje traju skoro dva meseca, je strateško raspoređivanje snaga koje su bazirane u SAD, upotreba unapred isporučenih zaliha oružja i operativna kompatibilnost sa evropskim saveznicima i partnerima“, izjavila je zamenica portparola Pentagona Sabrina Sing.
„Manevri očigledno imaju antirusku orijentaciju. Cilj SAD je da konsoliduju svoje saveznike i da sinhronizuju njihove akcije protiv Rusije, kao i da još jednom pokažu volju da podržavaju Ukrajinu. Sve to predstavlja informacioni i psihološki pritisak na Rusiju“, rekao je za RT Konstantin Blohin, ekspert Centra za bezbednosne studije Ruske akademije nauka.
„Praktično cela zapadna granica Rusije biće pokrivena manevrima alijanse. U tom periodu može početi kontraofanziva Oružanih snaga Ukrajine, a manevri alijanse, u stvari, mogu biti neka vrsta pozadinske podrške ukrajinskoj vojsci“, objašnjava ekspert.
„Stalno podižu lestvicu. Ovde je potrebno istaći da Amerikanci prebacuju značajne snage u Evropu, povećavajući svoj kontingent na kontinentu. Kratkoročni cilj Vašingtona i drugih zapadnih prestonica je da izvrše psihološki pritisak na Rusiju“, naglasio je analitičar.
„Politika Vašingtona i njegovih saveznika i dalje je povezana sa militarizacijom, sa velikom, neopravdanom upotrebom vojne sile kao elementa pritiska na geopolitičkog rivala u vidu Rusije. Amerikanci i njihovi saradnici idu u tome sve dalje. A takve vežbe velikih razmera samo pokazuju da u SAD i drugim zemljama NATO preovladavaju militaristička raspoloženja. To je njihov pokušaj da uz pomoć vojne sile prikriju rupe u svojoj neuspešno izgrađenoj spoljnopolitičkoj strategiji“, zaključio je Ermakov.