Prema dostupnim podacima na ovaj način prevaranti se domognu nekoliko miliona evra godišnje. Jedna Srpskinja u ispovesti za Alo.rs, ispričala je kako je postala žrtva ove prevare... Ona je nepoznatom čoveku, koji joj je nudio brak, poslala 29.000 evra, koliko je imala od prodate kuće.
- Taj general američke vojske u Avganistanu mi je govorio kako je kupio burme, i da će doći u Srbiju, da me ženi, te da mu pošaljem još hiljadu evra, koliko mu treba da se oslobodi "zaglavljeni paket s milion evra" u Turskoj, ali više nisam imala para - rekla je ova nesrećna vremešna žena.
"Nigerijska prevara" stiže i u vidu lažnih poruka o dobicima na igrama na sreću, dobrotvornim prilozima, s ljubavnim i poslovnim ponudama, humanitarnim akcijama, nasleđem imovine preminulih... Izvršenje pomenute prevare uglavnom počinje ubeđivanjem žrtava da učestvuju u podeli određenih novčanih fondova i to ako unapred uplate određeni novčani iznos. "Nigerijska prevara" uvek funkcioniše po istom principu, a to podrazumeva mejl, najčešće iz inostranstva, koji se šalje na nekoliko hiljada adresa i čeka se žrtva.
Nigerija je bila prva zemlja odakle su žrtvama bili slati zahtevi, pa se i po tome prevara ovako nazvana.
Ovaj način prevare se koristi i na društvenim mrežama. Naime, nepoznata osoba pošalje zahtev za prijateljstvo s lažnog profila. Kada žrtva prihvati prijateljstvo, kreće kulturna prepiska, koja prerasta u flert, a potom slede otvoreni razgovori.
Gospođa koja je pred kamerama Alo.rs ispričala svoju tužnu ljubavnu priču, priznala je da su je prijatelji upozoravali da je u pitanju velika prevara, ali ona nije želela da ih čuje, naprotiv, kako je kazala, mislila je da su ljubomorni na njenu sreću.
(Glas javnosti)
38 min