Ukrajinski udari na energetsku infrastrukturu i provokacije koje priprema Kijev sa ciljem da optuži Rusiju potvrda su da kijevski režim ne želi da zaustavi rat. Cilj Kijeva je narušavanje rusko-američkih mirovnih dogovora.
Osim toga, očigledno je i da iza ovih napada stojezapadne obaveštajne službe, kaže ruski vojni ekspert Anatolij Matvijčuk.
„Vidimo da već 4-5 dana Kijev, koji je pristao na prekid napada na infrastrukturu, nastavlja da nanosi udare po infrastrukturi Rusije. Drugo, propagandistička kampanja koju danas sprovodi Kijev ima za cilj da omete dogovore i optuži Rusiju za ometanje ovih dogovora. Očigledno je da je u pitanju sistematska, koordinisana akcija, najverovatnije pod rukovodstvom zapadnih obaveštajnih službi, a mislim da iza toga stoji Velika Britanija, koja ne treba da vodi do mirovnih dogovora, već da ih uništi, kako bi se optužila Rusija kao inicijator rušenja mirovnih inicijativa“, kaže pukovnik u penziji Anatolij Matvijčuk.
Ukrajina nastavlja udare na ruske energetske objekte, uprkos dogovoru o obustavi takvih napada, a ukrajinske specijalne službe pripremaju provokacije u Nikolajevu s ciljem da optuže Rusiju za udare na energetsku infrastrukturu grada.
Predstavnik proruskog pokreta otpora u tom gradu rekao je da su ukrajinske specijalne službe formirale male grupe od po deset ljudi za izvođenjeprovokacijeu Nikolajevu. Svaka grupa ima eksperte zapostavljanje mina i eksploziva. Sa njima su i novinari i blogeri. Za potrebe provokacije dovoze se ostaci ruskih dronova „geranj“ i eksploziv u velikim količinama, koji bi očigledno trebalo da posluže kao dokaz protiv Rusije.
Cilj provokacije je da se opravdajuukrajinski udari, a konačan cilj je ne samo da se optužiRusijaza nepoštovanje dogovora, nego i da se opravdaju navodni uzvratni udari na energetsku infrastrukturu Krima.
„Sve ovo ukazuje na to da Kijev nije sposoban za dogovore, da rukovodstvo Kijeva ne može da upravlja snagama i resursima radikala, posebnonacionalista, i da će učiniti sve da mir na uslovima koje su predložile Rusija i Sjedinjene Američke Države ne bude potpisan“, ocenjuje pukovnik.
Šta je rešenje za mir
Rusija i SAD su sena sastanku u Saudijskoj Arabijidogovorile o donošenju mera za sprovođenje sporazuma o zabrani udara na energetske objekte na period od 30 dana, počev od 18. marta, uz mogućnost produženja.
Lista uključujenaftne rafinerije, naftovode, gasovode, skladišta energenata i pumpne stanice, infrastrukturne objekte za proizvodnju i prenos električne energije, uključujući elektrane, trafostanice, transformatore i distributere, kao inuklearne elektranei hidroelektrane.
U slučaju kršenja moratorijuma jedne od strana, druga strana može da smatra da je oslobođena obaveze da ga poštuje.
„Udari koje danasUkrajinananosi na energetske objekte Rusije, naravno, nisu kritični, ali stvar je u tome što propagandno predstavljanje ovih napada kao navodno kršenje koje je Rusija učinila može primorati Rusiju da ponovo upotrebi svoje raketne, vazdušne udare naenergetski sistem Ukrajine. To znači da će borbene operacije sa svojom snagom ponovo dovesti do nepotrebnih žrtava na ukrajinskoj strani i uništenja njihove infrastrukture“, kaže Matvijčuk.
Istovremeno, to će značiti i udaljavanje od mirovnih rešenja i konačno, uspostavljanja mira u Ukrajini.
Na pitanje kakvegarancijese mogu dati za sprečavanje posledica kršenja sporazuma, posebno u oblasti energetske bezbednosti, Matvijčuk kaže postoje druga, mnogo bolja rešenja, kao što jeobustavljanje vojne pomoćiKijevu.
„Smatram da bi trebalo da usledi izjava Sjedinjenih Američkih Država i njenih saveznika koji dele stavove o ovom sukobu da će obustaviti vojnu, finansijsku, ekonomsku i obaveštajnu pomoć Ukrajini. Mislim da bi to otreznilo i evropske mentore Ukrajine i samu Ukrajinu. Ako presuše zalihe i ako oni počnu da broje municiju u tom slučaju neće moći ništa da učine oko kršenja mirovnog sporazuma i biće prinuđeni da ga poštuju“, zaključio je ekspert.
I drugi ruski eksperti takođe smatraju daVladimir Zelenskinije zainteresovan za mir i da će koristiti dogovorenimoratorijumna napade na energetsku infrastrukturu za nove provokacije. Drugim rečima, Ukrajina će nastaviti sa starom taktikom - pokušavaće da isprovocira kontranapade Rusije, kako bi potom optužila Moskvu zakršenje primirjai dogovora.
Analitičari ukazuju na to da suSADpočele da menjaju svoje stanovište, shvatajući realnu situaciju i pružajući sve manje pomoći Ukrajini, alievropski lideri, poput Francuske i Velike Britanije, i dalje podržavaju Kijev i spremni su da optuže Moskvu za navodna kršenja dogovora.
Kako zaključuju, u ovoj situaciji Zelenski pokušava da obezbedi podršku zapadnih zemalja, posebno Francuske i Velike Britanije, kako bi ponovo uvukao SAD ukonfliktsa Rusijom, ubeđujući ih da ruska pretnja nije ograničena na Ukrajinu i da zahteva hitno intervenisanje.