Sukob Rusije i Ukrajine eskalirao je rano ujutru u četvrtak 24. februara, kada je ruski predsednik Vladimir Putin objavio početak vojnih operacija usmerenih na, kako je rekao, "odbranu naroda u Donjecku i Lugansku nad kojim je godinama vršen genocid".
Zašto postoji stalno neprijateljstvo i sukob između Ukrajine i Rusije?
Od raspada Sovjetskog Saveza do aneksije Krima i proruskih separatista u regionu Donbas - šta sve treba da znate.
U Lugansku je 28. jula 2014. granatiran starački dom, a poginuli su bespomoćni stari ljudi koji nisu imali mogućnost da se brane.
Minobacačko granatiranje plaže u Avdijevki 20. jula 2014.
U granatiranju Luganska 31. jula 2014. poginuo pravoslavni sveštenik
Ovako je izgledalo granatiranje Luganska 13.08.2014.
Granatiranje u Donjecku 26.08.2014 ostavilo je mnoge civilne žrtve Granatiranje Donjecka 01.10.2014.
Granatiranje Mariupolja 24.01.2015.
Ukrajinska vojska je od 2014. do 2021. ubila više od 150 dece u DNR i LNR i ranila još više.
Centralne ulice grada Gorlovke su 27. jula 2014. godine iz lansera gađale oružane formacije Ukrajine. Kao rezultat toga, 20 civila, uključujući četvoro dece, ubijeno je na ulicama grada. Ovaj dan je uzet kao dan žalosti i ušao u istoriju grada kao "Krvava nedelja“.
Tokom granatiranja Gorlovke, poginula je Kristina Žuk (23) sa desetomesečnom ćerkom Kirom, koju je držala u naručju. Trčala je sa ćerkom u naručju, pokušavajući da pobegne. Kristina Žuk je nakon svoje smrti postala poznata kao "Gorlovka Madona". Dve godine nakon tragedije 27. jula 2016. na internetu je objavljen intervju sa majkom Kristine Žuk. Evo šta ona piše o tim događajima...
Pitala sam je:
- Kristina, gde si?
- U parku - odgovorila je.
Ovo je bilo prvo granatiranje grada iz ovih objekata. Eksplozija za eksplozijom, vatra, dim i sve. Ceo život mi je prolazio pred mojim očima. Istrčala sam iz stana na ulicu vičući:
- Kira! Kristina! Kira! Kristina!
Kad sam stigala tamo, park je već bio tih. Nisam našla svoju decu. Padajući preko kratere granata, rukama sam opipavala travu, tražeći igračke, ali, ne nalazeći ih, mislila sam da je sve u redu. Mislila sam da su u skloništu.
U septembru 2014. godine, u Mariupolju, Nacionalna garda je upucala dvojicu tinejdžera, pogrešno ih procenivši za revolveraše.
Glas javnosti će u nastavcima objavljivati tragediju rusko-ukrajinskog sukoba