Glas Javnosti

Ursula nije pozvana u Pariz: Francuzi besni na Evropsku komisiju zbog Nemačke

Svet
Autor: Glas javnosti

Francuska je povukla poziv Ursuli fon der Lajen da prisustvuje svečanom otvaranju obnovljene katedrale Notr-Dam u Parizu, piše francuski list "Figaro".

Francuska je u petak ocenila da to što je postignuto u Montevideu, „obavezuje samo Evropsku komisiju“.

„Figaro“ danas piše da je „predsednica Evropske komisije izazvala gnev francuske političke klase zato što je iza ledja zaključila sporni trgovinski sporazum o slobodnoj trgovini EU i četiri južnoameričke zemlje, koji je izazvao ljutnju poljopivrednika“.

Briselski portal „Politiko“ navodi da je „u vreme kad je Francuska u razdoru zbog pada vlade, Ursula fon der Lajen ojačala i otputovala u Urugvaj i potpisala sporazum EU-Merkosur kojeg je Pariz anatemisao“, dok se za sporazum „zalagao Berlin da bi za svoju posustalu industriju otvorio tržišta Brazila, Argentine, Urugvaja i Paragvaja“.

„Figaro“ piše da je predstavnik Evropske komisije za medije saopštio da je bilo „loše unutrašnje komunikacije“ i da Fon der Lejen, iako je to prethodno bilo najavljeno, neče ići u Pariz gde bi se sastala i s novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom.

Pariz, Varšava, a izgleda i Rim, kao i sindikati sindikata poljoprivrednika Framcuske i EU, snažno su protiv sporazuma EU s članicama Merkosura smatrajući da bi iz Južne Amerike na evropsko tržište stizale velike količine mesa i drugih proizvoda po nelojalnoj konkurenciji i bez dovoljno sanitarnih garancija.

Španski list „Pais“ smatra da je Evropa koja je „u mnogim krizama i razdorima, pred teškim i dugim putem punim prepreka za ratifikaciju sporazuma s Merkosurom“ kojeg moraju prihvatiti sve članice EU i Evropski parlament.

„Politiko“ napominje da je „za Evropsku komisiju još samo pre godinu dana bilo nezamislivo da se tako vidljivo ogluši o interese Francuske“.

„Nemačko-francuska osovina“ je dosad bila temelj postojanja i stabilnosti EU, ali je politička elita u Berlinu počela da stavlja do znanja da trgovinsku politiku može vratiti sa ravni EU u svoje ruke, piše i upozorava da bi to „pokrenulo krupna pitanja o samom razlogu postojanja Evropske unije“.

Jelisejska palata – predsedništvo Francuske, istovremeno je saopštilo da će „Francuska i dalje braniti svoj poljoprivredni suverenitet“.

Evropska komisija i članice EU koje su za sporazum o slobodnoj trgovini s četiri južnoameričke države ističu i „geopolitičku dimenziju tog sporazuma“.

Komisija u Briselu je saopštila da je svet u velikim napetostima i da se moraju tražiti novi trgovinski izlazi i tržišta, poput Južne Amerike gde „Kina sve agresivnije prodire“.

Glas javnosti/N07S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR