Agencija Ujedinjenih nacija izdala je neuobičajeno saopštenje u utorak odgovarajući na Bravermanove komentare, braneći Konvenciju o izbeglicama iz 1951. godine. U ovom saopštenju UN se osvrnula i samim tim kritikovala trenutno stanje azila i njihove kapacitete u Ujedinjenom Kraljevstvu.
„Konvencija o izbeglicama je kamen temeljac međunarodnog režima zaštite izbeglica i predstavlja instrument koji spašava živote i samim tim osigurava da milioni ljudi koji svake godine beže od sukoba i progona iz svojih matičnih zemalja".
Saopštenje je usledilo nakon govora britanske sekretarke unutrašnjih poslova na konzervativnom American Enterprise Institute u Vašingtonu u utorak, u kojem je ona odbila da isključi napuštanje međunarodne konvencije i nakon toga je postavila pitanje da li je "ova konvencija prikladna za naše moderno doba“. Poenta samog pitanje je vezana za trenutnu migrantsku krizu koja potresa sam Zapad i koja široko otvara vrata i prostor krijumčarima da što više razvijaju svoj biznis.
„Nekontrolisana imigracija, neadekvatna integracija i pogrešna dogma multikulturalizma pokazali su se toksičnom kombinacijom za Evropu u poslednjih nekoliko decenija“, rekla je Braverman, dodajući da je imigracija u Veliku Britaniju i Evropu „bila previšeprebrza, sa premalo razmišljanje posvećeno integraciji i uticaju na društvenu koheziju.”
Braverman je takođe tvrdio da strah od diskriminacije zbog nečije seksualnosti ili pola ne bi trebalo da bude dovoljan razlog da se kvalifikuje za azil - ova izjava najviše kritikovana jer je veoma potresa i UN i humanitarne organizacije za izbeglice.
„Da budem jasna. Postoje ogromni delovi sveta gde je izuzetno teško biti gej ili biti žena. Tamo gde su pojedinci proganjani, ispravno je da nudimo utočište“, rekla je ona. „Ali nećemo biti u mogućnosti da održimo sistem azila ako je, u stvari, dovoljno da ste gej ili žena ili da se plašite diskriminacije u vašoj zemlji porekla da biste se kvalifikovali za zaštitu u zemlju u koju ste prebegli.
Konvencija o migrantima iz 1951. godine, koja je sastavljena nakon Drugog svetskog rata, opisuje međunarodno priznatu definiciju izbeglica i opisuje pravnu zaštitu, prava i pomoć na koju izbeglica imaju pravo. Osnovni princip je da izbeglica ne treba da bude deportovana u svoju matičnu zemlju iz koje je prebegla.
Braverman je rekla da je Konvencija o izbeglicama „neverovatno dostignuće svog doba“.
UN je iznela svoj stvav, u kome navodi da Britanski zvaničnici u ovom trenutku kada se dešava migrantska kriza u mnogobrojnim zemljama širom sveta, nemaju prava glasa jer se oni kao zemlja trenutno ne muče sa prilivom izbeglica i da njihov sistem azila nije po standardima UN-a.
"Svaki pokušaj da se reformiše konvencija o izbeglicama dovešće vas do omalovažavanja", dodala je ona.
Kao odgovor, Agencija UN za izbeglice je rekla: „Nije potrebna reforma ili restriktivnije tumačenje, već jača i doslednija primena Konvencije i njenog osnovnog principa podele odgovornosti.
Glas javnosti