Glas Javnosti

Umorni, prezaposleni i nedovoljno plaćeni: Zašto lekari širom Evrope štrajkuju

Svet
Autor: Glas javnosti

Lekari širom Evrope kažu da je njihovo zdravlje i zdravlje njihovih pacijenata ugroženo zbog loših uslova rada. Euronevs razgovara sa zainteresovanim kliničarima kako bi saznao zašto.

Mnogi lekari opšte prakse širom Evrope primorani su da primaju sve više pacijenata od kolega koji su otišli ​​u penziju ili su napustili profesiju. U međuvremenu, ovi kliničari nisu zamenjeni.

Da li su pacijenti u opasnosti?
Više od svakog desetog stanovnika u Francuskoj i u Portugalu nema lekara opšte prakse, što usporava brzinu lečenja i primorava pacijente da traže druge specijaliste.


„U 2022. imali smo blagi porast viška mortaliteta, to se nije očekivalo posle pandemije. Neki će reći da je to zbog gripa, ili zbog globalnog zagrevanja... Ali to je nešto što nije izmereno kako treba, veoma je složen i verovatno se može izbeći zbog toga što se ljudi prekasno leče“, objasnio je dr Morg.



Isto je i u Španiji. Za dr Gabrijela del Pozo Sosu, generalnog sekretara Konfederacije španskih lekarskih sindikata, kvalitet nege se pogoršao: „To nije zato što ne želimo da brinemo o našim pacijentima. To je zato što imamo u proseku osam pacijenata. minuta da provedemo sa njima, a vidimo ih i do osamdeset [dnevno] Na kraju, ne spavamo dovoljno da bismo mogli da radimo kako treba.

Zašto je tako teško zaposliti nove lekare?
Svaka država članica EU ima svoje specifične uslove za obuku budućih lekara, kao i fiksne plate.


Međutim, svi lekari koje je intervjuisao Euronevs izneli su ista zapažanja: sledeće generacije su bile obeshrabrene da preduzmu duge studije za male plate. „Ovo je delimično zbog studentskih stipendija, koje su praktično zamrznute od 1999. godine“, žalio se dr Federiko di Renco, član Autonomne unije italijanskih lekara.



U Portugalu su lekari opšte prakse stupili u štrajk početkom septembra 2023. godine, osudivši svoje posebno niske plate u poređenju sa drugim zemljama EU i OECD-a. Specijalista koji radi četrdeset sati nedeljno zarađuje oko 1.800 evra neto [mesečno]. Nemoguće je iznajmiti dvosobnu kuću za manje od 1.200 evra...“, rekao je dr Horhe Roke Kunja, iz Nezavisnog sindikata portugalskih lekara.

Iako je ova plata iznad prosečne plate, Kunja je rekao da je stambena kriza u Portugalu umanjila kvalitet života.

Koja su rešenja?
„Moramo da rebalansiramo ceo sistem“, rekao je dr di Renco, koji je podelio gorku ocenu svojih evropskih kolega. Za njega su sve cifre: plate, a pre svega zapošljavanje.


„Moramo da ulažemo u planiranje radne snage u zdravstvenom sektoru“, insistira Sarada Das, generalni sekretar Stalnog komiteta evropskih lekara.

Prema njenom mišljenju, neprihvatljivo je da normalizujemo prekovremeni rad lekara kako bismo nadoknadili manjak kadrova. „Ako je država svesna toga, to znači da već ima manjak radne snage. Na državama je [članicama] da procene buduću potražnju u smislu brige i da se zapitaju: kakva će nam radna snaga biti potrebna, da li treba da obučiš više ljudi?"

Međutim, za obuku lekara opšte prakse potrebno je skoro deset godina, a za obuku specijalista još duže.


Izveštaj Svetske zdravstvene organizacije, objavljen 14. septembra 2023, upozorava da su ovi problemi sa radnom snagom u zdravstvenom sektoru tempirana bomba i da bi mogli da se pogoršaju ako se ne preduzmu hitne mere.

Glas javnosti 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR