Kijev nastoji da ostane ispred neprijatelja, koristeći veštačku inteligenciju, raspoređujući više besposadnih suvozemnih vozila i testirajući lasere kako bi obarali dronove, rekao je pukovnik Vadim Suharevski.
„Iz onoga što vidim i čujem, nijedna vojska NATO nije spremna da se odupre kaskadi dronova“, rekao je Suharevski za Rojters u nedavnom intervjuu.
On je rekao da bi NATO trebalo da prepozna ekonomsku prednost bespilotnih letelica, čija izgradnja često košta mnogo manje od konvencionalnog naoružanja potrebnog za njihovo rušenje.
„To je samo elementarna matematika. Koliko košta projektil koji obara (ruski) Šahed (dron)? I koliko košta raspoređivanje broda, aviona i sistema protivvazdušne odbrane da se na njega puca?“, pitao je
Najosnovniji modeli dronova velikog dometa mogu koštati samo nekoliko hiljada dolara, iako se procenjuje da udarni dronovi Šahed koštaju desetine hiljada.
Rakete-presretači protivvazdušne odbrane obično koštaju šest ili sedam cifara u američkim dolarima i mnoge zemlje imaju samo ograničene zalihe, što njihovu upotrebu čini veoma neekonomičnom.
Komentari Suharevskog dolaze u trenutku kada neke članice NATO-a u Evropi povećavaju izdatke za odbranu, kako bi se pripremile za rat, ako se sukob u Ukrajini oduži ili eskalira.
Uz kolebljivu podršku Amerike Ukrajini i Evropi, ti napori su se intenzivirali.
Otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu 2022. godine, došlo je do ogromne ekspanzije upotrebe dronova.
Ukrajina kaže da je 2024. godine napravila 2,2 miliona malih dronova tipa First Person Vju (FPV) i 100.000 većih, dalekometnih. Rusija je ranije dala procene da će iste godine napraviti 1,4 miliona FPV dronova.
Glas javnosti/N01S