Inicijativu protiv nošenja burke odobrilo je 51,2 odsto švajcarskih birača u martu 2021. godine, a izuzeci od zakona će uključivati pokrivanje lice iz razloga bezbednosti, vremenskih ili zdravstvenih razloga, a bili bi dozvoljeni i na umetničkim i zabavnim osnovama, kao i za reklamiranje.
Od 1. januara stupila su na snagu i nova pravila koja švajcarski međunarodni zakon o nasleđivanju više usklađuje sa Evropskom uredbom o sukcesiji.
Kada je u pitanju nasleđe, često se pojavljuju sukobi nadležnosti između Švajcarske i ostatka Evrope, a novi zakon približava Švajcarsku Evropskoj uniji. Od danas su u Švajcarskoj povećane i državne penzije, za 2,9 odsto, uz obrazloženje da je to potrebno kako bi išli u korak sa rastom cena i kretanjima plata.
Swiss ‘burqa ban’ takes effect with fines up to $1,100
— F̳̿͟͞l̳̿͟͞i̳̿͟͞c̳̿͟͞k̳̿͟͞ (@Flick1_) January 1, 2025
From January 1, 2025, Switzerland has banned face-covering garments – including niqabs, burqas and balaclavas – in public spaces, levying fines of 100 to 1,000 Swiss francs ($110 to $1,100).
The new law follows a 2021… pic.twitter.com/C92xGJkzdo
Shodno tome, minimalna državna penzija će porasti sa 1.225 na 1.260 švajcarskih franaka mesečno, a maksimalna penzija sa 2.450 na 2.520 švajcarskih franaka.
Od 1. januara švajcarski zakoni će biti efikasniji i u borbi protiv dečjih brakova.
Brakovi u inostranstvu koji uključuju maloletne osobe više se neće priznavati ako je bar jedan od supružnika u vreme sklapanja braka bio stanovnik Švajcarske.
Brakovi dece sada mogu biti poništeni na zahtev vlasti ili pogođene strane do 25. rođendana te osobe, dok je ranije to bilo moguće samo dok ne napune 18 godina.
Promena zakona ima za cilj da spreči takozvane "brakove na odmoru", odnosno dečije brakove koji se sklapaju kada porodice putuju u drugu zemlju u kojoj može biti određena niža starosna granica za brak.
Pored toga, brakovi se neće priznavati u Švajcarskoj osim ako oba supružnika nisu navršila 16 godina.
Glas javnosti T02S