Ipak, u austrijskoj kompaniji „Fahnen Gärtner“ iz grada Mitersil, u pokrajini Salcburg, to je već decenijama svakodnevna praksa, piše lokalni list Salcburger Nahrihten.
U ovoj firmi važi pravilo da zaposleni na početku radnog dana odlažu svoje privatne mobilne telefone u zaključane ormariće.
Kod nas svako ima svoj broj na fiksnom telefonu, putem kog može obavljati i privatne pozive. Takođe, u svakoj sobi za sastanke i na svakom radnom stolu postoje fiksni telefoni dostupni za privatne razgovore. Oni ne izazivaju zavisnost kao mobilni telefoni – objasnila je Hajdi Dojč, šefica kadrovske službe ove kompanije.
Prema njenim rečima, zabrana nije uvedena naglo, već je proizašla iz konkretnih iskustava.
– Pre oko 15 godina, jedna mlada naučnica u pripravničkom stažu bila je zavisna od svog mobilnog telefona. Bukvalno se tresla bez njega – priseća se Dojč.
Taj slučaj bio je inicijalna iskra za kompaniju da se temeljno posveti temi zavisnosti od digitalnih uređaja, organizujući radionice, savetovanja i terapijsku podršku.
– Zajedno sa roditeljima uspeli smo da savladamo problem. Ta mlada žena je, bez mobilnog telefona, uspešno završila pripravnički staž u našoj firmi – navela je Dojč i dodala: Do promena se dolazi razgovorom, a ne prisilom.
Od tada, u kompaniji se koristi pozitivan pristup, a reč “zabrana” se izbegava. Pravilo o ostavljanju mobilnih telefona van radnog prostora nije vid represije, već deo korporativne kulture zasnovane na pažnji i balansu, prenosi Telegraf Biznis/Večernji list.
Glas agnostic /B08S