Ukoliko, međutim, i dalje žele da se razvedu, prema ovim novim propisima, koji su stupili na snagu početkom ove godine, ponovo moraju da podnesu zahtev za razvod posle isteka roka od 30 dana, objavile su svetske agencije.
Prema lokalnom Ministarstvu civilnih poslova, 296.000 parova razvelo se u najmnogoljudnijoj zemlji na svetu od početka januara do kraja marta ove godine, u poređenju sa 1,06 miliona u četvrtom kvartalu lane. U prvom kvartalu prošle godine u Kini se raspalo 612.000 brakova.
Ova uredba, koja je doneta na osnovu sličnih pravila koja su već bila na snazi u nekim delovima zemlje, kritikovana je zbog kršenja ličnih sloboda. Prema protivnicima, to takođe može dovesti do toga da ljudi zaglave u brakovima u kojima su nesretni, ili da budu dalje izloženi nasilju od strane partnera. Pristalice državnih medija, pak, tvrde da je cilj „perioda smirivanja“ da se osigura stabilnost u porodicama i red u društvu.
Aktuelni kineski zakon o razvodu koji propisuje supružnicima da moraju da sačekaju 30 dana pre formalizacije razvoda, po svemu sudeći, destimuliše mlade da sklapaju brak.
Razvodi u Кini se poslednjih godina neprekidno povećavaju. Prema CNN-u, delimično je to bilo zbog opadanja socijalne stigme razvedenih žena i osnaživanja žena. Ovaj trend uplašio je neke tehnokrate u situaciji kada vlasti pokušavaju nagovoriti ljude da imaju više dece, a Кina je u prošlosti izbegla velike demografske izazove, pre svega, uvođenjem ,,politike jednog deteta“, koja je uvedena 70-tih godina prošlog veka, a zvanično ukinuta 2015. godine.
Tako je pre šest godina stupio na snagu Zakon o porodici koji dopušta svim svim bračnim parovima da imaju i drugo dete, ali će zakon ipak ograničavati dobijanje većeg broja dece.
Bio je to pokušaj kineskih vlasti da se izbore sa sve manjom radnom snagom i sve starijim stanovništvom. Kineske vlasti su tvrdile da je ,,politika jednog deteta” dala ključni doprinos naglom ekonomskom razvoju te zemlje i da je sprečila rođenje 400 miliona ljudi.
Tu meru je sprovodila stroga nacionalna komisija, koja je novčano kažnjavala prekršioce, a u nekim slučajevima su bili obavljani i prisilni abortusi. Samos u seoske porodice mogle da imaju dvoje dece I to samo u slučaju ako je prvo dete bila devojčica, kao i porodice iz etničkih manjina.
Kao rezultat primene "politike jednog deteta", kineska populacija, koja je trenutno najbrojnija sa 1,37 milijardi ljudi, rapidno stari, postoji neravnoteža u broju muškaraca i žena, dok se smanjuje i obim radne snage, ukazuju strain mediji.
(Glas Javnosti)
7 sati