Klaus Švab je istakao da je naš svet sve više međusobno povezan, ali da je paradoksalno i više podeljen nego ikad.
Tehnološke inovacije nude bezgranične mogućnosti, ali i rizike bez presedana koji dovode do neizvesnosti, straha i pesimizma, teraju nas na kratkoročna upravljanja krizom nauštrb dugoročnih strateških i održivih rešenja, a takav pristup podriva i našu veru u budućnost, naglasio je Švab.
Zbog toga nam je neophodna promena paradigme i ponovna izgradnja poverenja u budućnost i svesti da naša današnja dela imaju dalekosežne posledice u svetu sutrašnjice, zaključio je osnivač Svetskog ekonomskog foruma.
Predsednik Svetskog ekonomskog foruma Berge Brende je rekao da je sadašnja situacija u svetu obeležena „kompleksnim geopolitičkim podelama“ i da je neophodno prevazići izazove zajedničkom saradnjom. Predsednica Švajcarske Viola Amherd je upozorila na pretnje po demokratski razvoj društava i političke trendove koje urušavaju poverenje građana i njihovu veru u zajedničku budućnost.
Godišnji sastanak Svetskog ekonomskog foruma počeo je u ponedeljak u Davosu pod sloganom „Obnova poverenja“ i do 19. januara će ugostiti više od 100 predstavnika država, sve glavne međunarodne organizacije, 1.000 partnera Svetskog ekonomskog foruma, kao i lidere civilnog društva, stručnjake, predstavnike mladih, društvene preduzetnike i novinske agencije.
Na forumu će učestvovati i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Glas javnosti/N01S