U utorak, 23. marta, advokat Angeline Hačaturijan Aleksej Paršin rekao je državnoj novinskoj agenciji TAS da je Istražni komitet zvanično obavestio advokate sestara da je protiv pokojnog Mihaila Hačaturjana otvorena krivična istraga. Prema RIA Novostima, slučaj je pokrenut pod optužbom za seksualni napad, seksualnu prisilu i mučenje.
Advokat Aleksej Paršin veruje da će priznavanje žrtava u ovom slučaju omogućiti okončanje krivičnog postupka protiv sestara Hačaturijan optuženih za ubistvo oca.
Zauzvrat, advokat Kristine Hačaturijan Aleksej Liptser rekao je da će, ukoliko se Mihail Hačaturijan proglasi krivim za počinjenje svih gore pomenutih zločina nad svojim ćerkama, to pružiti „dodatne i nepobitne dokaze“ da su sestre Hačaturijan postupile iz „neophodne samoodbrane“ u vreme ubistva.
Sestre Hačaturijan su suočene sa teškim optužbama za ubistvo „koje je počinila grupa na osnovu zavere s predumišljajem“. Njihov tim za pravnu odbranu tvrdi da su postupile u neophodnoj samoodbrani nakon što ih je otac fizički zlostavljao i seksualno napadao.
Početkom februara, Moskovski gradski sud vratio je slučaj protiv starijih sestara Hačaturijan, Angeline i Kristine, natrag tužiocima. Najmlađoj sestri Mariji, koja je bila maloletna u vreme ubistva njenog oca i koja je ranije smatrana medicinski nesposobnom za suđenje, sudiće se odvojeno.
Telo Mihaila Hačaturijana pronađeno je 2018. na stepenicama zgrade u jednom od moskovskih stambenih kompleksa. Imao je na desetine ubodnih rana na grudima i vratu. Obdukcija je pokazala da je nož u njegovo telo zaboden 36 puta.
Nekoliko sati pre smrti vratio se iz psihijatrijske bolnice, izgrdio je svoje kćerke zbog neurednog stana i isprskao ih biber-sprejom. Njegova najstarija kćerka Kristina, koja ima astmu, pala je u nesvest.
Te večeri su tri sestre odlučile da se jednom za svagda oslobode zlostavljača koji im je uništio detinjstvo i život. Napale su ga čekićem, nožem i onim istim biber-sprejom kojim ih je on isprskao.
Transkripti ispitivanja, čija je autentičnost potvrđena CNN-u, pokazali su kako su sestre Hačaturijan pokušale da se samopovrede ne bi li izgledalo kao da su se borile sa napadačem. Potom su pozvale policiju i hitnu pomoć.
Sutradan su uhapšene i priznale su ubistvo. Na saslušanju su ispričale da su godinama trpele seksualno, fizičko i emocionalno zlostavljanje od strane oca.
Sestre Hačaturijan su leta 2019. godine optužene za ubistvo, što je izazvalo bes ruskih aktivista. Njihov slučaj postao je simbol borbe za zakon o zaštiti žrtava porodičnog nasilja nakon što ga je ruski parlament ukinuo 2016. godine.
Slučaj je podelio Rusiju, suprotstavljajući patrijarhalne vrednosti sa realnošću nasilja u porodici.
Desio se dve godine nakon što je fizički napad u porodici kontroverzno dekriminalizovan, odnosno prestao da bude smatran krivičnim delom u Rusiji.
Od leta 2019. godine aktivisti su organizovali na desetine protesta u znak podrške sestrama u okviru kampanje "Nisam htela da umrem", pozivajući vlasti da taj slučaj tretiraju kao ubistvo u samoodbrani.
Brojne poznate ličnosti podržale su proteste. Istraživanje iz 2019. godine koje je sproveo nezavisni anketni centar Levada pokazalo je da je 47 odsto žena u Rusiji i 33 odsto muškaraca smatralo kako je ubistvo opravdano. Istraživanje kompanije Media Zona iz 2019. godine pokazalo je da je gotovo 80 odsto žena u Rusiji koje su zatvorene zbog ubistva u periodu od 2016. do 2018. pokušalo da se zaštiti od zlostavljača.
(Glas javnosti)
2 sata