Trampovo viđenje Antife komentarišu američki pravnici i stručnjaci za društvene pokrete, prvi tvrde da je nemoguće jednu organizaciju sa američkog tla proglasiti terorističkom, drugi da se uopšte ne radi o organizaciji, već o širokom spektru grupa i pojedinaca radikalno levičarskih i anarhističkih stavova.
Njima se pridružio i šef FBI Kristofer Rej, koji je na svedočenju pred kongresnim Komitetom za unutrašnju bezbednost izjavio da Antifa nije organizacija, već "ideologija".
Tramp je ušao u klinč sa šefom FBI nakon što je već ušao u sukob i sa Pentagonom, izjavljujući da zvaničnici američkog ministarstva odbrane žele da nastave da vode ratove kako bi proizvođači oružja "bili srećni". Rejevu izjavu, Tramp je odgovorio da se, što se Antife tiče, radi o dobro finansiranim anarhistima, a da FBI ne može ili ne želi da otkrije izvore finansiranja ove organizacije.
Sukob predsednika i šefa FBI indicira da u komandnom lancu postoje nesuglasice, odnosno da šef FBI pokušava da pronađe izgovor kako ne bi izvršio ono što šef izvršne vlasti od njega zahteva, kaže Aleksandar Gajić iz Instituta za evropske studije.
- Da li je to iz Rejevog ličnog ubeđenja, ili to radi pod pritiskom, to ne znamo, ali, očigledno postoji disonanca u okviru izvršne vlasti - komentariše on.
Šta znamo o Antifi
Iako već godinama prisutna na američkim ulicama, kad god su u pitanju rasni nemiri ili suprotstavljanje desničarskim organizacijama (još od demonstracija u Šarlotsvilu septembra 2017), o Antifi se, zapravo jako malo zna, osim da se radi o ekstremno levičarskim i anarhističkim grupama koje, u suprotstavljanju svojim političkim protivnicima ili policiji koriste, nasilje.
Ono što, međutim, ne znamo jeste radi li se o grupama organizovanim sa jednog centralnog mesta ili je Antifa samo krovni naziv za veći broj međusobno nepovezanih ekstremno levih i anarhističkih grupa. Ima li Antifa vođstvo? Ako ima, odakle se finansiraju? Na ova pitanja, američki konzervativci, među kojima su i oni iz bližeg Trampovog okruženja, za razliku od stručnjaka za društvene pokrete, davaće potvrdne odgovore, postoji jedinstveni centar iz koga se koordinišu Antifine akcije, a finansijer njihovih poduhvata je Džordž Soroš.
Šta je zapravo Antifa
- Odgovor na pitanje šta je Antifa dosta je kompleksan, zato što je reč o dosta neformalno organizovanoj grupi, decentralizovanoj i sačinjenoj od mnoštva autonomnih grupacija, koje dele zajedničke ideološke stavove - objašnjava Gajić.
- Međutim, ono što ih kvalifikuje kao organizaciju su zajedničke aktivnosti na osnovu istih ili sličnih ideoloških pogleda na svet, svetonazora, amblema, simbolike, međusobne komunikacije i koordinacije i delovanja protiv istih stvari. Oni nisu samo misaoni pokret, nego imaju i čitav niz aktivnosti. Te zajedničke aktivnosti obuhvataju digitalni aktivizam, nasilje, vršenje pritiska na grupe ili pojedince koje targetiraju kao svoje protivnike, organizuju mitinge i kontramitinge, a bave se i uništavanjem imovine - navodi on.
- Što se tiče ideološkog svetonazora koji dele, radi se o postideološkoj mešavini levih, antiautoritarnih, antikapitalističkih, antifašističkih i antidržavnih pogleda. Njihova zastava, koja kombinuje crvenu i crnu boju govori da se radi o ostacima komunizma, odnosno postkomunizma i anarhizma, koji su se u tom postmodernom ključu pomešali i koji doživljavaju sebe kao reakciju na porast onoga što smatraju negativnostima u svetu, rasizam, ksenofobija, ekstremna desnica, što sve krste imenom fašizma - objašnjava Gajić.
(Glas javnosti/Sputnik)