Američki predsednik Donald Tramp primio je koktel dva antitela, eksperimentalni lek protiv kovid-19 koji je proizvela američka kompanija "Regeneron". Polemika je odmah pokrenuta - kakav je to tretman i da li je Trampovo stanje ozbiljnije nego što se misli ako su lekari procenili da je vreme za neodobrene terapije?
Eksperimentalni lek protiv kovid-19 koji je primio Tramp, nazvan REGN-COV2, predstavlja koktel dva veštački proizvedena antitela, koja oponašaju prirodnu odbrambenu reakciju organizma protiv virusa. Ona imaju za cilj da se snažno vežu za protein na površini virusa.
Lek navodno sprečava da se virus veže za ćelije, da uđe i njih i da se razmnožava, istovremeno poažući imunom sistemu da napadne i ubije virus.
REGN-COV2 važi za jedan od lekova protiv kovida-19 koji najviše obećava i koji je pokazao snažno dejstvo u laboratorijskim kulturama ćelija i u testovima sprovedenim na životinjama. Trenutno se ispituje u Velikoj Britaniji, u sklopu programa za proučavanje lekova protiv kovida-19 koji je ranije pokazao da je steroid deksametazon efikasan za lečenje ove bolesti.
Going welI, I think! Thank you to all. LOVE!!!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 3, 2020
Već je dostupan pacijentima u tri bolnice na severu Engleske, u sklopu pomenutog programa kojim će uskoro biti obuhvaćeno 30 do 40 bolnica.
NEW: The president who once dictated his own doctor’s note is now asking a worried nation to trust his doctors’ notes.
— Dan Diamond (@ddiamond) October 3, 2020
Looking at Trump’s credibility gap w @meridithmcgraw, and comments from @RebekahNagler, @JReinerMD and @jeremyfaust.https://t.co/em5jmZzh0d
Doktor Tajson Bel, stručnjak za kritičnu negu i zarazne bolesti u medicinskom centru Univerziteta u Virdžiniji, rekao je da je davanje leka Trampu bila razumna odluka, s obzirom na nedostatak ranih tretmana protiv kovida-19.
- Postoji velika potreba za lekovima koje možemo da koristimo za ljude koji se relativno dobro osećaju, ali spadaju u visoko rizičnu kategoriju. Mislim da to ima smisla. Očigledno je da tu terapiju treba još proučavati, ali to je jedna od onih u koje polažemo velike nade - rekao je Bel.
Trampovi lekari su saopštili da je američki predsednik "i dalje umoran, ali dobro raspoložen“, kao i da je pored koktela antitela takođe primio cink, vitamin D, famotidin, melatonin i aspirin. Nakon što je u petak uveče primljen u vojnu bolnicu Volter Rid dobio je i dozu leka remdesivir.
"Regeneronov" lek je još uvek u fazi kliničkih ispitivanja, a američka administracija za hranu i lekove FDA nije ga odobrila. Kompanija je 29. septembra objavila rane rezultate na prvih 275 dobrovoljaca u studiji koji pokazuju da lek dobro deluje na pacijente koji još nisu dovoljno bolesni da bi bili hospitalizovani.
- Lečenje virusa u ranoj fazi može biti korisnije jer time zaustavljate reprodukciju virusa, pa organizam ne postaje toliko bolestan - rekao je doktor Piter Čin Hong, specijalista za zarazne bolesti na UCSF.
Кao odgovor na otkrivanje invazije, imunološki sistem ljudskog tela proizvodi proteine koji se bore protiv virusa i nazivaju se antitelima. U ovom slučaju, taj napadač je korona virus, koji zarazi ćelije i "otme" ih da bi se replicirao.
Da bi napravili terapiju, naučnici prvo sakupljaju veliku bazu antitela da bi je sortirali, tražeći najmoćnije među njima za borbu protiv korona virusa. Najčešće se antitela prikupljaju iz krvi izlečenih pacijenata ili od testiranih životinja.
Jednom kada naučnici pronađu najbolja antitela, biotehnologija im omogućava da ih kloniraju i proizvode ih u velikom obimu.
To je modernija verzija upotrebe krvne plazme ili krvi bolesnih pacijenata za lečenje kovid-pacijenata. U tom slučaju se donirana plazma puna antitela ubrizgava bolesnim pacijentima, ali to mnogo davalaca krvi koji su preležali infekciju.
Tehnologija dizajniranja i masovne proizvodnje terapije antitelima znatno se poboljšala tokom protekle tri decenije, pa je samim tim postala dostupnija velikom broju kompanija.
A reminder to those who evaluate this pandemic by death count only: even if @realDonaldTrump survives he’s at increased risk for heart attack, stroke, and PE
— Steven McDonald (@smcdonaldMD) October 3, 2020
Još jedna mana lečenja krvnom plazmom je i malo dokaza o efikasnosti, iako je tretman dobio hitno odobrenje FDA. Što se REGN-COV2 tiče, o njemu najbolje svedoče rezultati ranog testiranja objavljeni pre četiri dana - dosadašnje ispitivanje je sprovedeno na manje od 300 ljudi i još nije recenzirano od strane relevantnih stručnjaka i institucija. To u suštini znači da Trampovi lekari veruju kompaniji "Regeneron" da njen lek deluje.
Za sada nije jasno da li je na ovoj terapiji isnsistirao doktor Bele kuće Šon Konli ili Tramp lično, ali pojedni stručnjaci smatraju da nije najpametnija ideja davati eksperimentalni lek predsedniku zemlje.
Neki lekari su kritikovali ovu odluku na Tviteru gde se pokrenula oštra diskusija o Trampovom zdravstvenom stanju, kao i spekulacije o tome da je ono možda mnogo gore nego što je to predstavljano javnosti - čim se lekarski tim odlučuje za "očajničke mere".
- Predsednikov tim ili ne zna da čita medicinsku literaturu ili veruju da on umire pa su spremni da pokušaju bilo šta - napisao je doktor Džeremi Falon iz bostonske bolnice Brigam i instruktor Medicinske škole univetziteta Harvard.
The President’s team either:
— Jeremy Faust MD MS (ER physician) (@jeremyfaust) October 2, 2020
A) Can’t read basic medical literature.
B) Can read medical literature but can’t overrule what he’s telling them to do, based on what advice he’s getting elsewhere.
C) Believes he is dying and therefore are willing to try anything. pic.twitter.com/yByJVcUSXV
Što se lečenja remdesivirom tiče, on deluje tako što, nakon što virus zarazi jednu od ćelija, sprečava da se virus replicira u hiljade kopija, a studije sugerišu da to može skratiti trajanje bolesti.
Međutim, još je nejasno da li remdesivir zaista spašava život pacijentima. Istraživanje je sugerisalo da pacijenti na tom leku imaju manje šanse da umru, ali je razlika bila vrlo mala. Stopa smrtnosti bila je oko osam odsto na remdesiviru u odnosu na 11,6 odsto za koliko je iznosila u placebo-grupi.
Istraživanje je počelo 21. februara i obuhvatilo je 1.063 osobe na 68 lokacija u Americi, Evropi i Aziji.
Remdisivir se inače ranije koristio za lečenje ebole, ali se nije pokazao preterano delotvornim. Po svemu sudeći, i njegova primena u lečenju kovida-19 može doneti samo umerenu korist.
(Glas javnosti/Blic.rs)