„Evropska unija je na mnogo načina gora od Kine, u redu?“, izjavio je Tramp kritikujući Uniju i dodao: „Igraju prljavo. Oh, popustiće oni. Samo gledajte. Mi držimo sve karte u rukama. Oni nas tretiraju vrlo nepravedno“.
Uprkos brojnim pokušajima Brisela da pregovorima ukloni carine koje je Tramp uveo na evropsku robu, EU još uvek nije uspela da postigne pomak.
Trampove izjave predstavljaju značajan zaokret u odnosu na njegove reči pohvale upućene predsednici Evropske komisije prošle nedelje, kada je Ursulu fon der Lajen nazvao „fantastičnom“ i izrazio nadu da će se uskoro sastati.
Brisel ponudio niz opcija
Iako se Tramp već sastao s nizom evropskih lidera, Fon der Lajen još uvek nije dogovorila sastanak s američkim predsednikom. Prošle nedelje je poručila da će do sastanka doći samo ako na stolu bude „konkretan“ trgovinski paket o kojem se može pregovarati.
Brisel je prošle nedelje ponudio niz mogućih ustupaka, uključujući ublažavanje regulatornih pravila i zajedničke napore u suzbijanju kineske prekomerne proizvodnje. Ipak, EU je takođe zapretila carinama na američku robu u vrednosti od 95 milijardi evra ako pregovori zapnu. Trampov glavni trgovinski savetnik, Piter Navaro, nazvao je tu moguću protivmeru provokativnom.
SAD i Kina postigli dogovor o smanjenju carina
Trampove oštre izjave dolaze u trenutku kada su SAD i Kina dogovorile smanjenje međusobnih carina nakon pregovora američkog ministra finansija Skota Besenta, trgovinskog predstavnika Džejmija Grira i kineskih zvaničnika u Švajcarskoj.
Sjedinjene Američke Države će privremeno smanjiti Trampove carine na kineski uvoz sa 145% na 30%, dok će Kina svoje mere smanjiti sa 125% na 10%. Ova suspenzija važi 90 dana, što otvara prostor za dalje pregovore.
Trampove „Tarife Dana oslobođenja“ uzdrmale tržišta
Trampove „Tarife Dana oslobođenja“, koje je uveo zemljama širom sveta, uključujući EU, izazvale su potrese na finansijskim tržištima. U nastojanju da ispravi ono što vidi kao nepravedan odnos Evrope prema Sjedinjenim Državama, Tramp je uveo osnovnu carinu od 10%, kao i dodatne namete od 25% na automobile i metale. Najavljene su i nove mere, sve sa ciljem vraćanja proizvodnje u SAD nakon gubitaka uzrokovanih globalizacijom.
Tramp je ove izjave o EU dao u kontekstu predstavljanja novog plana za određivanje cena lekova, kojim želi da prisili farmaceutske kompanije da u SAD prodaju lekove po najnižoj ceni koju nude bilo gde u svetu.
Glas Javnosti/ N07S