Nije jasno da li Tramp želi da stopa od 80 odsto bude dugoročna carina za Kinu ili bi to trebalo smatrati korakom u pregovorima.
U posebnoj objavi, Tramp je rekao: „Mnogo trgovinskih sporazuma je u pripremi, svi su dobri (ODLIČNI!)!“
Kina se smatra ključnom preprekom u Trampovim naporima da potrese globalno trgovinsko okruženje. Dok su mnoge druge velike zemlje videle da su njegove prethodno najavljene tarife delimično obustavljene 9. aprila, tenzije između Bele kuće i Pekinga su rasle sve dok obe zemlje nisu uvele tarife veće od 100 odsto na robu.
Kina je jedan od najvećih trgovinskih partnera SAD. Prema podacima Kancelarije trgovinskog predstavnika SAD, SAD su 2024. godine izvezle robu u Kinu u vrednosti od 143,5 milijardi dolara, dok su uvezle 438,9 milijardi dolara.
U drugoj objavi na sopstvenoj društvenoj mreži u petak ujutru, Tramp je rekao: „KINA BI TREBALO DA OTVORI SVOJE TRŽIŠTE ZA SAD - TO BI BILO TAKO DOBRO ZA NJIH!!! ZATVORENA TRŽIŠTA VIŠE NE FUNKCIONIŠU!!!“
Ne očekuje se da će razgovori u Švajcarskoj ovog vikenda rezultirati potpunim trgovinskim sporazumom. Američki trgovinski predstavnik Džejmison Grir rekao je u četvrtak u emisiji "Power Lunch" da želi da razgovori rezultiraju "stabilnošću" koja bi mogla biti „temelj za nešto više“.
Najnoviji podaci o isporuci pokazuju nagli pad obima robe koja se kreće iz Kine u SAD, što dovodi do zabrinutosti zbog mogućnosti viših cena ili čak nestašice određene robe u narednim nedeljama.
Komentari o kineskim carinskim stopama izgleda da signaliziraju promenu Trampovog stava. Predsednik je u sredu rekao da neće smanjivati carine kako bi doveo Kinu za pregovarački sto.
Glas Javnosti/ B06S