Glas Javnosti

Tramp kreće na Iran! Teheran ne sme imati nuklearno oružje, na stolu su sve opcije

Svet
Autor: Glas javnosti

Donald Tramp, koji je pobedio na predsedničkim izborima u SAD, razmatra mogućnost pokretanja preventivnih vazdušnih udara na Iran kako bi sprečio Islamsku Republiku da stvori nuklearno oružje, piše Volstrit džornal , pozivajući se na informisane izvore, a prenosi RIA Novosti.

Prema rečima sagovornika izdanja, Tramp je tokom nedavnih telefonskih razgovora sa izraelskim premijerom  Benjaminom Netanjahuom rekao da je zabrinut zbog mogućnosti iranskog nuklearnog prodora tokom njegovog predsedničkog mandata i da traži opcije da spreči takav ishod.

Drugi izvori kažu da su tokom razgovora Irana sa Trampom razmatrane dve opcije. Jedan od njih uključuje povećanje vojnog pritiska slanjem više američkih trupa, aviona i brodova na Bliski istok .

„Sjedinjene Države bi takođe mogle da prodaju Izraelu napredno oružje, kao što su bombe za razbijanje bunkera, što bi ojačalo njegovu ofanzivnu moć i omogućilo mu da onesposobi iranske nuklearne objekte“, piše publikacija.

Alternativa je upotreba pretnje vojnom silom, posebno u kombinaciji sa američkim sankcijama, kako bi se Teheran naterao da pristane na diplomatsko rešenje. Upravo je to strategija koju je Tramp koristio protiv Severne Koreje tokom svog prvog mandata, iako je diplomatija na kraju propala, primećuje izdanje.
2015.

Velika Britanija, Nemačka,Kina, Rusija, SAD, Francuska i Iran pregovarale su o nuklearnom sporazumu koji je uključivao ukidanje sankcija u zamenu za ograničavanje iranskog nuklearnog programa. Pod Trampovim predsedništvom, Sjedinjene Države su se povukle iz JCPOA u maju 2018. i obnovile sankcije Teheranu. Kao odgovor, Iran je najavio postepeno smanjenje obaveza po sporazumu, napuštajući, posebno, ograničenja na nuklearna istraživanja i nivo obogaćivanja uranijuma.

Glas javnosti

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR