Kada se govori o ukrajinskoj vojsci i dalje imamo kursku operaciju i dodaje da to nije defanzivna operacija. Ali ako se govori o glavnoj liniji fronta, analitičar Global fokusa Samus navodi da ukrajinske snage pokušavaju sa nekim kontraofanzivnim taktičkim potezima čak i kod Pokrovska.
„Poslednje dve nedelje kod Pokrovska ima nekog malog uspeha tamo, taktičkog. Nekog oslobađanja, nekog pokreta, kontraofanzive. Sve je to u modu manevarske odbrane. Nije statička, već manevarska odbrana. Stalno se krećete, menjate pozicije da dozvolite da neprijatelj uđe u neki deo, ali onda se to iskoristi da se ponovo napadne. Veoma dinamično polje boja“, rekao je on.
Upitan da li Ukrajina ima probleme sa ljudstvom, Samus kaže da bi svaka zemlja imala problem sa ljudstvom nakon tri godine rata i dodao da taj problem ima i Rusija.
„Rusija koristi na primer sistem regrutovanja gde daje visoku cenu za ljudski život, potpisuju ugovorenih 30.000 dolara plus dodatne isplate i to je veoma velika plata za bilo kog u Rusiji, pogotovu negde daleko u sibirskim selima. Dakle, oni pokušavaju da ponude veliki novac da regrutuju ljude. U Ukrajini smo počeli da se sa tradicionalnog tipa mobilizacije, takozvanog represivnog tipa, prebacujemo na regrutovanje sa motivacijom. Materijalnom motivacijom. To smo mi koji radimo u vojnim tink tenkovima, davno predlagali vladi našoj da moramo da se sa tradicionalne mobilizacije prebacimo na motivacioni model regrutovanja. I to je jedini način da se održi snažni otpor ukrajinskog naroda. Taj problem sa mobilizacijom mogao bi da stvori više problema nego koristi ukrajinskim oružanim snagama“, odgovorio je Samus.
„Postoji još jedan problem – stvorili smo mnogo brigada, više od 100, da bi razumeli šta to znači, čitava Evropska unija ima 95 brigada. Ukrajina više od 100. Koliko ima Srbija – možda nekoliko. Ali stotinu deset i više to je ogroman broj ljudstva koji zahteva sve više i više vojnika. Sada imamo drugi pristup – da formiramo korpuse gde bi svaki korpus dobio pravo na svoj sistem regrutovanja, ceo ekosistem… Pokazalo se da stvaranje novih brigada od nule, bez iskusnih poručnika, oficira i vojnika, daje više štete nego koristi. Ako bi se nova brigada formirala na primer unutar korpusa sa različitim uspešnim brigadama, te brigade pomoći će da se stvori nova brigada zasnovana na uspesima već iskusnih brigada“, dodao je on.
Samus je istakao da ne treba stvarati nove brigade od nule.
„Sada je ideja da se ne stvaraju nove brigade, jer je to u suprotnosti sa svim teorijama ratovanja i komande. Sada imamo veoma slab sistem komandovanja i upravljanja i to jeste problem jer su se Rusi na to prilagodili. Septembra 2022. oni su se prebacili sa NATO sistema, da imali su NATO sistem gde su iskoristili bataljone da napadnu Ukrajinu sa više od 100 bataljona. Nisu uspeli kada je Ukrajina započela Hersonsku i Harkovsku operaciju 2022. Rusija je promenila taktiku jer su shvatili da ne mogu oni, Rusi, da napadaju NATO taktikom i promenili su na masovnu armiju – armija i divizija“, kaže sagovornik N1.
Kako još kaže, moblizaciju septembra 2022. sproveli su da bi formirali divizije.
„I sada možete da zamislite situaciju na frontu, gde se ukrajinske brigade bore sa divizijama i armijama. To ne ide apsolutno na korist ukrajinskim brigadama i komandirima. Veliki je pritisak i ponekad imaju problem sa ljudstvom, materijalnom potporom, logistikom i tako dalje, jer ako je brigadni komandir odgovoran za sve uključujući i pripremu za inženjeriju i utvrđivanje – to ne funkcioniše na terenu. Zato je potreban komandir korpusa koji je odgovoran za širi front, vatrogasne bigade, koji raspolaže svim obaveštajnim podacima, inženjeriju, artiljeriju i sve. To je pravi put i mi smo u procesu te se nadam da ćemo za nekoiko meseci imati dobar sistem korpusa“, rekao je Samus.
Upitan šta će se desiti ako SAD odluče da više ne šalju oružje i kažu da izlaze iz ove priče, Samus odgovara:
„Pre svega oni ovde vojsku nemaju da bi otišli. Čak ni u Evropi. Video sam vest – skandal je da će SAD da povuče vojsku iz baltičkih zemalja – oni nemaju vojsku u baltičkim zemljama, već su na rotaciji u veličini tri bataljona za sve baltičke zemlje. Dakle, ovde nemaju. Ako govorimo o kritičnoj zavisnosti ukrajinskih oružanih snaga i Evrope od američke tehnologije, mi u prvom redu govorimo o sistemima protivvazdušne odbrane Patriot. U Ukrajini sve važne tačke, poput arerodroma i velikih gradova, štite se sistemima Patriot. To je jedini sistem koji postoji u NATO, koji može da nas zaštiti od balističkih raketa, ruskih i korejskih. Rusi su počeli da koriste veliki broj korejskih raketa gađajući Kijev na primer. Pre nedelju dana ispalili su sedam raketa na Kijev, šest je oborio Patriot. Ukoliko zamislimo da nemamo Patriot, to je problem, jer bi Rusi mogli da unište Kijev i sve. Krstareće rakete nisu problem, imamo dosta PVO sistema koji lako obaraju te rakete, ali balističke rakete jesu problem. To je ključna zavisnost. Ako Tramp zabrani da se prodaje, ne da se daje, već da se prodaju Ukrajini i Evropi Patrioti i rakete, onda će to zaista biti problem. Ne samo za Ukrajinu, već i za Evropu. Evropa nema te sisteme.“
Na pitanje koje je još naoružanje, osim Patriota, kritično, Samus navodi da su to Hajmarsi.
„To je veoma sofisticiran, lep sistem. Naravno, mogli bi i bez toga, ali ako imamo Hajmarse to je naš velik instrument za udare velike preciznosti. No sada mi sami proizvodimo 1,5 miliona dronova godišnje, mogli bismo time da zamenimo. U tom smislu nije krucijalan. U stvari, što se tiče municije, artiljerijskih sistema, oklopnih vozila, proizvodi Ukrajina, proizvodi ih i Evropa, pa nije od ključnog značaja. Ono što jeste su Patrioti i strateški obaveštajni podaci, strateška komanda i upravljanje. Starlink, na primer. Ako Mask isključi Starlink, imaćemo problem. Naravno da imamo i druge sisteme, uključujući ukrajinske, ali mislim da će to napraviti problem za taktički internet na primer. Ukrajnski sistem taktičke komande i upravljanja, sistem obaveštavanja radi na internetu. Naravno da ne radimo samo sa Starlinkom, ali ako SAD zauzme stav da neće da proda ni Evropi ni Ukrajini nijedan američki sistem, to će biti problem“, rekao je on.
„Što se tiče Patriota – moramo da proizvedemo više SAMP/T, ali to je nemoguće je napraviti desetine toga. Milsim da Italija i Francuska mogu da proizvedu nekoliko godišnje i to jeste problem. Što se tiče strateških obaveštajnih podataka, strateških satelitskih snimaka i to je problem jer Evropa to nema. To jeste problem cele Evrope ako govorimo o strateškoj autonomiji o kojoj govori Makron, Velika Britanija. Kada kažem Ukrajina mislim i Evropa. Problem je zavisnost od SAD u tih nekoliko polja. Protivraketna odbrana na primer. Evropa nema nijedan sistem, samo američki AEGIS… Bez američkih sistema ne postoji ništa što bi moglo da zaustavi Orešnik na primer. Orešnik može da se obori jedino AEGIS sistemom koji postoji u Evropi. Kako rešiti te probleme – napraviti evropski strateški sistem odvraćanja, uključujći i nuklearni. Evropsko nuklearno naoružanje i ukrjaina će u tome učestvovati“, dodao je on.
Upitan o predlogu Trampove administracije da eksploatiše ukrajinske prirodne resurse i da li vredi prihvatiti tu ponudu kako bi bili u stanju da nastave da brane zemlju, Samus navodi da tu Ukrajina nema nikakve predloge za bezbednost i odbranu.
„Kao što je rekao Zelenski, u tom predlogu postoji samo predlog da damo 50 odsto našeg svega za ništa. Odličan je to dogovor, ali ne za Ukrajinu. I Ukrajina ga neće potpisati. Ono što je Zelenski predložio u svom planu pobede, a ta četrta tačka je ono što je Trampu pokazao pre izbora, jeste da smo spremni da vas pozovemo za investiranje, ali za to treba da nam date bezbednost, treba da nam predložite da nešto zaštitite.
Na pitanje koliko su novca dale SAD, Samus navodi da je prava cifra 120 milijardi.
„Ali nije to dato u vidu duga, već u vidu podrške koju je odobrio Kongres. Trampov problem je što ne može da pozvoni sekretaru i da mu kaže da mu donese informaciju koliko novca je dato Ukrajincima, jer će onda na stolu dobiti ovaj broj. Čini se kao da je neko za vreme neke partije golfa lupio neku cifru i on je počeo da je ponavlja u medijima. Nije to dobar pristup. Zelenski će na to odgovoriti. Oni bi trebalo da se odgovorno odnose. Jer to nije šala da se gađa ciframa u dolarima. Mislim da će na kraju naći rešenje. Nadam se“, zaključio je on.
Glas Javnosti/ N01S