Naučnici su počeli osmatranje crvenog supergiganta, zvezde pod nazivom SN 2020tlf, udaljene 120 miliona svetlosnih godina od Zemlje, oko 100 dana pre njenog nasilnog kolapsa u supernovu, prenosi rs.sputniknews.com Pirotehnika koja je prethodina supernovi u vidu erupcija jarkim bleskovima svetlosti uz eksplozije velikih kugli gasa na površini bila je veliko iznenađenje, pošto tokom prethodnih posmatranja crvenih supergiganata nisu primećene nasilne emisije, naveli su naučnici.
- Ovo je prekretnica u našem razumevanju šta se događa sa masivnim zvezdama u trenutku pred njihovu smrt. Po prvi put smo posmatrali kako crveni supergigant eksplodira - navodi vođa studije Vin Jakobson-Galan sa Univerziteta Kalifornija Berkli, a prenosi pomenuti portal. Crveni supergigantii su veće više od hiljadu puta od Sunca, ali nisu najmasivnije i najsjajnije zvezde. One mogu da generišu energiju kroz nuklearnu fuziju. Ali pošto su tako velike, ove zvezde mogu da koriste i mnogo teže elemente nego što su helijum i vodonik, koje naše Sunce sagoreva. Pošto koriste teže elemente, jezgra crvenih supergiganata postaju vrelija i pod većim pritiskom. Na kraju, kada počnu sa fuzijom gvožđa i nikla, te zvezde ostaju bez energije, njihova jezgra kolabiraju i one izbaciju deo svoje atmosfere u svemir, što je poznato kao zvezdana eksplozija, supernova.
Za osmatranje naučnici su koristili dva teleskopa na Havajima, a proces je trajao 130 dana, sve do ekplozije. Zaključeno je da su nasilni procesi na zvezdi započeti znatno pre kolapsa njenog jezgra neposredno pred eksploziju, kao i da crveni supergiganti prolaze kroz značajne promene u unutrašnjoj strukturi, što rezultira haotičnim eksplozijama gasa nekoliko meseci pre kolapsa. - Nikada nismo imali potvrđene te nasilne procese na crvenim supergigantima, u kojima vidimo takvu emisiju svetlosti, a potom kolaps i sagorevanje, sve do sada - rekla je Rafaela Marguti, astrofizičarka sa Univerziteta Kalifornija Berkli.
BONUS VIDEO:
40 min