Mišljenja su podeljena
Najmanje dve trećine vernika, koji su razgovarali sa AI verzijom Isusa, navodi da su doživeli “duhovno iskustvo”. Jedan od njih je rekao lokalnim medijima: “Bio sam iznenađen, bilo je tako lako, iako je reč o mašini. Dobio sam toliko saveta”.
Ipak, nisu svi impresionirani. Pojedinci navode da su odgovori i saveti veštačke inteligencije bili “generični”. Uz to, čitav projekat su nazvali “trikom”.
Ova instalacija je privremena, mada predstavnici crkve navode da bi slični AI chatbotovi mogli u budućnosti da “preuzmu određene odgovornosti pastora”.
Briga o turistima
Postupak je jednostavan, a podrazumeva da vernik uđe u ispovedaonicu i postavi pitanje - ili izloži svoju priču, nakon čega veštačka inteligencija daje odgovore. Animirano lice Isusa pomera se u realnom vremenu, u odnosu na komjuterski generisan govor.
AI verzija Isusa je sposobna da govori na 100 različitih jezika, kako bi se izašlo u susret brojnim turistima koji posećuju švajcarski grad Lucern.
Po ulasku u ispovedaonicu, vernike dočekuje poruka da “ne otkrivaju lične podatke ni pod kojim okolnostima”, da koriste ovu uslugu “na sopstveni rizik”, i da pritisnu dugme ako “prihvataju uslove”.
Uloga AI u religiji
Mnogi vernici su otkrili da su imali pitanja o Svetom pismu, ili da su potražili duhovni savet. Tako je jedan neimenovani čovek rekao: “Upitao sam kako da prekinem spiralu nasilja, a odgovor je glasio - molitvom, a ne odmazdom”.
AI projekat su kreirali istraživači i teolozi sa Univerziteta primenjenih nauka i umetnosti u Lucernu. Oni su svesni da odgovori koje vernici dobijaju neće svakoga zadovoljiti, i ističu da žele da pokrenu razgovor o ulozi AI u religiji.
“Ovo je eksperiment. Želeli smo da pokrenemo diskusiju, tako što ćemo ljudima omogućiti da imaju konkretno iskustvo s veštačkom inteligencijom. Na taj način, imamo osnovu za razgovor jedni sa drugima”, rečeno je.
Glas javnosti T02S