U novom sukobu se Mađarskoj pridružila i Slovačka, a reč je o jedine dve zemlje u EU koje ne žele da se reše zavisnosti od ruske nafte, iako je od početka invazije Rusije na Ukrajinu prošlo dve i po godine.
Ukrajina je uvela sankcije i blokirala dolazak nafte ruske kompanije Lukoil zbog invazije Rusije, a najviše su pogođene ove dve centralnoevropske zemlje.
Druge zemlje iz EU su našle alternative za dobavljanje nafte, dok su Mađarska i Slovačka čak i povećale „narudžbe“ iz Rusije. Upravo zbog toga, oni prave veliki pritisak na Brisel kako bi došli do ove sirovine, smatrajući da EU može „naterati“ Ukrajinu da prekine ove sankcije.
Pri tome podsećaju na ugovor između Ukrajine i EU iz 2014. godine. Diplomate iz Brisela službeno znaju da ugovor stoji i da Orban i Fico, premijer Slovačke, imaju pravni argument, ali je iza kulisa situacija drugačija.
Brojni zvaničnici EU su za Politico kritikovali Mađarsku i Slovačku zbog ovog poteza, napominjući da su imali više od dve godine da reše ovaj problem.
„Sve druge države članice EU su prošle kroz skupi, ali potrebni, proces da se reše ruske nafte, zato što ona miriše na krv. Čini se da Mađarska ima problema ne samo sa svojim čulom mirisa, već i sa svojim mentalnim sklopom i nedostatkom odlučnosti da se oslobodi zavisnosti“, rekao je neimenovani EU diplomata.
Iz Ukrajine kažu da sankcije nisu „ucenjivanje“, već pokušaj da se na bilo koji način uruši finansiranje Rusije za ratne aktivnosti.
Glas javnosti/N02S