Vlada je odlučila da ubrza postepeno ukidanje nuklearne energije nakon havarije reaktora u Fukušimi u Japanu 2011. godine kada su zemljotres i cunami uništili priobalno postrojenje u najgoroj nuklearnoj katastrofi na svetu od Černobilja 1986. godine, preneo je Rojters.
Reaktori Brokdorf, Gronde i Gundremingen C, kojima upravljaju kompanije E.ON i RVE, zatvorene su u petak kasno uveče nakon tri i po decenije rada.
Poslednje tri nuklearne elektrane - Isar 2, Emsland i Nekarvestheim II - biće isključene do kraja 2022. godine, piše Biznis Telegraf.
Preusen Elektra, koja upravlja postrojenjima Brokdorf i Gronde, saopštila je u subotu da su te dve nuklearne elektrane zatvorene nešto pre ponoći u petak.
RVE je saopštio da je fabrika Gundremingen C, takođe, zaustavila proizvodnju u petak uveče.
Šest nuklearnih elektrana doprinosilo je sa oko 12 odsto proizvodnje električne energije u Nemačkoj 2021. godine, pokazuju preliminarne brojke.
Udeo obnovljive energije iznosio je skoro 41 odsto.
Nemačka ima za cilj da obnovljivi izvori energije zadovolje 80 procenata potražnje za električnom energijom do 2030. inteziviranjem infrastrukture za energiju vetra i sunca.
BONUS VIDEO: Milan Kalinić pao na FAJTERU: Ja sam dr*adžija