Volodimir Zelenski je govorio dok su SAD ruskim pregovaračima pokazivale plan od 20 tačaka, sastavljen posle maratonskih razgovora u američkoj saveznoj državi Floridi poslednjih dana.
Odgovor Moskve se očekuje tokom dana, rekao je Zelenski i dodao da bi izbori u Ukrajini mogli da budu organizovani posle potpisivanja mirovnog sporazuma.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je, predstavljajući novinarima 20 tačaka novog mirovnog plana, praktično priznao da je Kijev spreman da povuče trupe iz istočnih oblasti zemlje kako bi se uspostavila demilitarizovana zona, međutim, Rusija bi, u okviru eventualnog dogovora, morala da učini isto, piše "Vašington post" (WP).
Kako navodi list, plan ostaje prvi korak ka kompromisu, a pitanje teritorija i dalje je jedno od najtežih u pregovorima.
Objavljeni plan od 20 tačaka nije konačan i nije dogovoren sa Rusijom, navodi "Vašington post" i dodaje da će Moskva najverovatnije odbiti nekoliko ključnih tačaka, uključujući zahtev za povlačenje ruskih trupa iz Dnjepropetrovske, Nikolajevske, Sumske i Harkovske oblasti.
Glas javnosti/T01S/B04S