Glas Javnosti

SKANDALOZNO : Milioni poverljivih imejl poruka Pentagona zalutali u Mali zbog slovne greške

Svet
Autor: Glas javnosti

Zbog jedne slovne greške, milioni osetljivih poruka Pentagona pogrešno su stigli na internet domen Malija, razotkrivajući veoma osetljive informacije, uključujući diplomatske dokumente, poreske prijave, lozinke i podatke o putovanjima najviših oficira.

Na problem je, pre skoro deceniju, prvi ukazao Johanes Zurbier, holandski internet preduzetnik koji ima ugovor da upravlja domenom Malija.

Zurbier je od januara prikupljao pogrešno usmerene mejlove u pokušaju da ubedi SAD da ozbiljno shvate ovo pitanje. On čuva blizu 117.000 pogrešno usmerenih poruka, a u pismu koje je poslao SAD početkom jula upozorio je da je „rizik stvaran“ i da bi „protivnici SAD mogli da ga iskoriste“.

Zurbieru uskoro ističe 10-godišji ugovor i da kontrolu nad domenom .ml preuzima vlada Malija, koja je blisko povezana sa Rusijom i dodaje da se on, kao generalni direktor kompanije Mali Dili sa sedištem u Amsterdamu, više puta obraćao američkim zvaničnicima.



Veliki deo protoka e-pošte je neželjena pošta (spam) i nijedna poruka nije označena kao klasifikovana, ali neke sadrže veoma osetljive podatke o američkom vojnom osoblju, izvođačima radova i njihovim porodicama.

Njihov sadržaj uključuje rendgenske snimke i medicinske podatke, podatke iz ličnih dokumenata, spiskove posada brodova, spiskove osoblja u bazama, mape instalacija, fotografije baza, izveštaje pomorske inspekcije, ugovore, krivične prijave protiv osoblja, interne istrage o maltretiranju, itinerere službenih putovanja, rezervacije i poreske i finansijske evidencije, navodi list.

Majk Rodžers, penzionisani američki admiral koji je nekada vodio Agenciju za nacionalnu bezbednost i sajber komandu američke vojske, rekao je da se uz takav konstantni pristup, „mogu generisati obaveštajni podaci čak i iz nepoverljivih informacija“.

„To nije neuobičajeno. Nije van norme da ljudi prave greške, ali pitanje je obima, trajanja i osetljivost informacija“, dodao je. Jedan pogrešno upućen imejl ove godine uključivao je plan putovanja generala Džejmsa Mekkonvila (James McConville), načelnika štaba američke vojske i njegove delegacije za posetu Indoneziji u maju, uključujući brojeve soba i detalje o podizanju ključa od sobe u Grand Hajat Džakarta.

Rodžers je upozorio da prenos kontrole na Mali predstavlja značajan problem. „Jedna je stvar kada imate posla sa administratorom domena koji pokušava, čak i bezuspešno, da artikuliše zabrinutost. Drugo je kada je strana vlada koja … to posmatra kao prednost koju mogu da iskoriste“, rekao je Rodžers. 

Potporučnik Tim Gorman, portparol Pentagona, rekao je da je Ministarstvo odbrane „svesno ovog problema i ozbiljno shvata sva neovlašćena otkrivanja kontrolisanih informacija o nacionalnoj bezbednosti ili kontrolisanih nepoverljivih informacija“.

Rekao je da su e-poruke poslate direktno sa .mil domena na adrese Malija „blokirane pre nego što napuste .mil domen a pošiljalac obavešten da mora da potvrdi adrese predviđenih primalaca“.

Kada je Zuurbier, koji je rukovodio sličnim operacijama za Tokelau, Centralnoafričku Republiku, Gabon i Ekvatorijalnu Gvineju, preuzeo kod Malija 2013. godine, brzo je primetio zahteve za domene kao što su army.ml i navy.ml, koji nisu postojali.

Kada je shvatio šta se dešava potražio je pravni savet i više puta pokušao da upozori američke vlasti, ali bez uspeha.

Glas javnosti/B04S

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS



KOMENTAR