Glas Javnosti

Singapur razmatra izgradnju veštačkih ostrva kako bi zaštitio svoju teritoriju

Svet
Autor: Glas javnosti

Singapur razmatra izgradnju veštačkih ostrva u vodama oko svoje istočne obale kako bi zaštitio deo svoje teritorije od porasta nivoa mora izazvanog klimatskim promena, saopštili su ministri.

Studije izvodljivosti i uticaja na životnu sredinu za projekat, nazvan Long Ajlend, počeće 2024. i trajaće pet godina, rekao je ministar nacionalnog razvoja Dezmond Li.


Nove teritorije stvorene na ovaj način mogle bi da se protežu na 800 hektara, što bi gusto naseljenom gradu-državi dalo više prostora za svoje stanovnike, kao i za parkove i industriju, rekao je Li.



Singapur ima 6,2 miliona stanovnika i obuhvata 63 ostrva na površini od 724 km2, što ga čini jednim od najgušće naseljenih područja na svetu.


Premijer Li Hsien Loong upozorio je 2019. da porast nivoa mora „ozbiljno ugrožava“ Singapur. Radovi potrebni za zaštitu obale mogli bi da budu veoma skupi i da premaše 100 milijardi singapurskih dolara (68,626 milijardi evra) za 100 godina, rekao je on.



Veštačka ostrva bi mogla da se grade duž obale kako bi se formirala "odbrambena linija" protiv porasta nivoa mora, navodi Agencija za urbani razvoj (URA).


Vladine agencije razmatraju i mogućnost izgradnje brane visoke tri metra oko obale, ali taj projekat podrazumeva velike tehničke poteškoće.

Ekspert Adam Svicer smatra da je za projekat Long Ajlenda potrebno sprovesti „razne temeljne studije” sa akcentom na to kakav će efekat imati na plimu i oseku.


Profesor Tehnološkog univerziteta Naniang iz Singapura, Svicer je podsetio da Singapur ima dugogodišnje iskustvo u ovoj oblasti, pa je za primer naveo singapurski aerodrom Čangi, zatim finansijski kvart Marina Bej i luku Tuas.

Koh Čan Ge, profesor na odseku za građevinarstvo i životnu sredinu na Nacionalnom univerzitetu u Singapuru, smatra da su prirodna rešenja poput plantaža mangrova (vegetacija drvenastih biljaka u područjima močvarnih i muljevitih ušća i laguna na obalama mora) i koralnih grebena takođe treba uzeti u obzir.


Glas javnosti/I01H

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR