U nedelju je otkriveno ukupno 616 izbeglica koji su u 12 malih čamaca ilegalno prelazili kanal koji razdvaja Veliku Britaniju i Francusku, a od početka ove godine uhvaćeno ih je ukupno 8.380 u pokušaju preslaska Lamaša.
Prema važećem zakonu u Velikoj Britaniji zahtevi za azil mogu biti odbijeni izbeglicama koje se domognu britanske teritorije neovlašćenim putem, kao što je prelazak čamcem preko kanala Lamanš.
"Ljudi koji ilegalno stignu u Ujedinjeno Kraljevstvo biće pritvoreni i odmah vraćeni u svoju zemlju porekla ili u neku treću zemlju", potvrdio je portparol ministarstva unutrašnjih poslova još u januaru ove godine, navodi se u poslednjem zvaničnom saopštenju za javnost.
U izveštaju Zajedničkog međustranačkog komiteta za ljudska prava posvećenom zakonu o ilegalnoj migraciji navodi se između ostalog da neki od dokaza ne samo da potvrđuju da ovaj zakon "nije bio pravi pristup" već će "na kraju dovesti do toga da Ujedinjeno Kraljevstvo ne odigra svoju ulogu u globalnom sistemu zaštite izbeglica koji se oslanja na međunarodnu saradnju i podelu odgovornosti".
Prošle nedelje su ministri unutrašnjih poslova EU postigli sporazum o migracijama koji je opisan kao istorijski, a prema kojem bi države EU plaćale po 20.000 evra za svakog migranta kojeg odbiju da prime.
Sporazum je postignut nakon što se odustalo od zahteva za "obavezno preseljenje" izbeglica iz zemalja na prvoj liniji poput Italije, Grčke i Malte.
Glas javnosti/U01S
Umesto toga uvedeno je pravilo o doprinosu od 20.000 evra koji će platiti svaka država za svakog migranta kojeg odbije da primi na svoju teritoriju.