Glas Javnosti

SAJBER TEMPLARI VATIKANA

Svet
Autor: Glas javnosti

Grupa volontera radi na odbrani sajta Svete Stolice od hakera.

Kako novi papa Lav 14. preuzima kontrolu nad Vatikanom, grupa revnosnih IT štrebera radi "Božji posao" u zaštiti Svete stolice od sajber napada.

Grupa pod nazivom Vatikanski sajbervolonteri udružila je snage kako bi odbila digitalne napade na Vatikan od 2022. godine. Volonteri imaju do 90 stručnjaka za sajber bezbednost iz celog sveta - polovina njih su katolici, a druga polovina samo želi da čini dobro.

„Mi smo kao Švajcarska garda koja pruža bezbednost Vatikanu, ali digitalno“, rekao je osnivač grupe Džozef Šenuda za POLITIKO.


Sveta stolica je bila predmet napada koji se kreću od pokušaja „fišovanja“ ili kompromitovanja onlajn naloga kardinala, do distribuiranih napada slanjem ogromne količine saobraćaja ka sajtu koji za cilj imaju njegovo obaranje. Grupa volontera je čak pronašla zlonamerne Wi-Fi predajnike postavljene u Vatikanu kako bi prevarili osoblje da predaju akreditive ili puste hakere u svoje sisteme.

Sajbervolonteri su postavili kanale za deljenje obaveštajnih podataka o pretnjama sa Vatikanom, rekao je Šenuda. Takođe nude "klaud" kapacitet besplatno kada je Vatikanu potreban. Grupa takođe vrši testiranje penetracije, odnosno stručnjaci pokušavaju da hakuju sisteme Vatikana kako bi otkrili koje ranjivosti postoje, a zatim mu pomogli da ih zakrpi.

Oni vode tešku bitku.

U svom petom Globalnom indeksu sajber bezbednosti za 2024. godinu, Međunarodna telekomunikaciona unija - agencija Ujedinjenih nacija odgovorna za telekomunikacione i tehnološke politike - navela je Vatikan kao deo grupe zemalja sa najnižim mogućim učinkom, nivo 5, zajedno sa Avganistanom, Maldivima i Jemenom. Što se tiče tehničkih mera sajber bezbednosti, dobila je ravnu nulu od 20 poena.

„Pronalazimo mnogo grešaka i te informacije šaljemo Vatikanu“, rekao je Šenuda.


Samo u poslednjih 12 meseci došlo je do porasta napada od 150 procenata. Šenuda je rekao da je nivo pretnje samo jedan korak ispod maksimuma na sistemu informacija o nivou upozorenja, što znači narandžasta boja i ukazuje na visok rizik od aktivnosti usmerenih na ugrožavanja osnovne infrastrukture.

U julu 2020. godine, kineska državna hakerska grupa pod nazivom RedDelta navodno je pokušala da probije mejl servere koji pripadaju Katoličkoj dijecezi Hong Konga i Vatikanu usred osetljivih pregovora između Vatikana i Kine o izboru biskupa.

Zatim, 2022. godine, veb-sajt Vatikana je nestao, dan nakon što je papa Franja kritikovao rusku invaziju na Ukrajinu.

Greške i napadi


Vatikan je decenijama - ili čak vekovima - meta špijuna. Poslednjih godina radio je na poboljšanju svoje bezbednosti, uključujući digitalnu bezbednost.

2019. godine, papa Franja imenovao je Đanluku Gaucija Brokoletija za direktora službi bezbednosti i civilne zaštite. Gauci Brokoleti je napredovao u Vatikanu do mesta stručnjaka za sajber bezbednost.

Nedavno je Vatikan pokušao da obezbedi svoju konklavu. Specijalisti su pretražili Sikstinsku kapelu u potrazi za prisluškivačima i instalirali ometače frekvencija kako bi sprečili špijune, curenje informacija i sajber hakere. Kardinali su zamenili laptopove i pametne telefone analognim budilnicima i ručnim satovima dok su se povlačili bez tehnologije ili Wi-Fi-ja, rekao je jedan od njih.

Konklava iz 2013. godine, na kojoj je izabran papa Franja, navodno je uključivala Faradejev kavez za zaštitu od elektromagnetnih polja.


To je pomoglo u odbrani od špijunaže. Ali kada su u pitanju direktni sajber napadi, Crkva zavisi od ugovorenih provajdera sajber bezbednosti, rekao je Šenuda, i ne postoji treća strana koja proverava da li je pravilno podešena bezbednost.

Šenuda, koji je konsultant za sajber bezbednost sa sedištem u Holandiji, rekao je da je pokrenuo grupu kao način da inspiriše Crkvu da zaposli stalnog glavnog službenika za informacionu bezbednost koji bi mogao da uspostavi politiku Vatikana za sajber bezbednost kako bi se stvorio pristup na nivou cele institucije.

„Naša ideja je bila da ih probudimo jer su stalno pod napadom“, rekao je Šenuda.

Vatikan nije odgovorio na zahtev za komentar.

Glas javnosti 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR