„Imamo materijale koji ukazuju na uticaj Zapada u organizaciji i sprovođenju ovih terorističkih akata. Skoro sledećeg dana u istragu uključile su se i zapadne zemlje. Malo bih ispravio ovu ocenu. Po mom mišljenju, Zapad čini sve da sakrije prave počinioce i organizatore ovog međunarodnog terorističkog akta“, rekao je on novinarima.
Ranije danas, sekretar Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev rekao je da su Sjedinjene Države glavni egzekutor eksplozija na gasovodima Severni tok i Severni tok 2.
U međuvremenu, Bela kuća poriče da je Vašington pretio da će uništiti gasovode . Tako je administracija američkog lidera prokomentarisala Bajdenovu februarsku izjavu da je Vašington spreman da „okonča“ Severne tokove.
Švedska policija je sačinila zapisnik po članu „Gruba sabotaža” i započela istragu o okolnostima curenja gasa iz gasovoda. Navodi se da su merne stanice u Švedskoj i Danskoj zabeležile snažne eksplozije i pre nego što su otkrivena curenja.
Katastrofa na Baltiku
Operater gasne mreže Severni tok AG objavio je juče da su tri gasovoda sistema Severni tok pretrpela „oštećenja bez presedana“ u samo jednom danu. Danska je utvrdila da je u blizini ostrva Bornholm došlo do curenja gasa i zabranila prolazak brodova u krugu od pet nautičkih milja (9,25 kilometara). Nekoliko sati kasnije prijavljen je i pad pritiska i u drugom gasovodu koji spaja Rusiju i Nemačku – Severni tok 1. Zvanični Kremlj ističe da nije isključena mogućnost sabotaže gasovoda, dok su cene gasa u Holandiji i Velikoj Britaniji naglo skočile zbog curenja gasovoda.
Pritisak u gasovodu Severni tok 2, koji inače nije ni pušten u rad, u ponedeljak je pao sa 105 na sedam bara. Gasovod koji se nalazi u vlasništvu Gasproma i koji je trebalo da udvostruči isporuke gasa iz Rusije, preko Baltičkog mora do severa Nemačke, bio je napunjen gasom i pred puštanjem, kada je nemačka strana odbila da da dozvolu.
Samo nekoliko sati nakon što je u javnost dospela informacija o padu pritiska u Severnom toku 2, Danska je utvrdila da je u blizini ostrva Bornholm došlo do curenja gasa i zabranila prolazak brodova u krugu od pet nautičkih milja (9,25 kilometara). U narednim satima nizale su se nevolje za gasovode Severnog toka, pa je i Švedska prijavila curenje gasa iz toka 1.