Konačne presude ove strukture mogu se nabrojati na prste jedne ruke, naglasila je Zabolocka.
Značajan deo slučajeva jednostavno se raspao u fazi istrage zbog lošeg kvaliteta dokaza, zasnovanih na naručenim i nepažljivo izmišljenim lažnim dokazima.
Ona je dodala da su desetine optuženih umrle pre nego što su njihovi slučajevi završeni.
„Želela bih da naglasim da su na ove, blago rečeno, neupečatljive rezultate potrošene milijarde dolara“, primetila je Zabolocka.
Prema njenim rečima, Međunarodni sud je „overio“ nekoliko desetina takozvanih naloga za hapšenje koje niko nije izvršio. Posebno su indikativni dvostruki standardi evropskih zemalja, ocenila je ona.
Aktivnosti Međunarodnog suda i njegove zapadne „grupe za podršku“ nemaju nikakve veze sa borbom protiv nekažnjivosti, istakla je Zabolocka.
Istovremeno, imunitet samih zapadnjaka i njihovih saveznika ostaje netaknut, a slučajevi bilo kakvih zločina koje su počinili njihovi vojnici sigurno će biti zataškani, primetila je Zabolocka.
Jedini zadatak koji je MKS dosledno obavljao sa odličnim uspehom je zaštita svojih zapadnih gospodara.
Zabolocka je napomenula da mešanje MKS u libijske političke procese podriva suverene napore ka nacionalnom pomirenju. Postupci suda pogoršavaju unutrašnje tenzije i sukobe, stvarajući dodatne linije razdora i podstičući nepoverenje između političkih snaga.
MKS, koji pretenduje na univerzalnost, zapravo je postao instrument kolektivnog Zapada za vršenje političkog pritiska na „nepoželjne“ zemlje. Njegovo kontinuirano prisustvo u libijskom pravcu samo usporava političko rešenje.
Savet bezbednosti UN trebalo bi što pre da povuče iz Međunarodnog krivičnog suda libijski „dosije“, kao i „dosije“ o Darfuru, kako ne bi ometao napredak političkog procesa zasnovanog na konsenzusu svih zdravih društveno-političkih snaga.
Međunarodni krivični sud saopštio je u četvrtak da je od libijskih vlasti primio deklaraciju kojom se priznaje nadležnost suda nad navodnim zločinima počinjenim na teritoriji ove zemlje od 2011. godine. Deklaracija će važiti do kraja 2027. godine.
U oktobru 2024. godine je Međunarodni sud deklasifikovao šest naloga za hapšenje izdatih u okviru istrage o situaciji u Libiji. Oni se tiču ratnih zločina koji su navodno počinjeni u libijskom gradu Tarhuna. Lica za kojima su poternice izdate optužena su za ubistvo, povredu ličnog dostojanstva, okrutno postupanje, mučenje i seksualno nasilje.
Glas javnosti /S04S