Oslobađanje Urožajna prošle srede moglo bi da ima veliki uticaj na ruske snage, s obzirom na ključnu ulogu koju je selo imalo u ruskim linijama snabdevanja. U proceni prošlog vikenda, pre nego što je Ukrajina oslobodila Urožajne, Institut za proučavanje rata (ISW) je anveo da bi pobeda Kijeva u tom mestu takođe mogla dodatno da oslabi navodno loš moral ruske vojske.
ISW je detaljno dokumentovao više faza sukoba od njegovog početka i često ažurira mapu Ukrajine koja beleži koju teritoriju kontroliše Rusija. Nove mape pokazuju da Moskva zadržava veliki deo svog položaja u oblastima Luganska, Donjecka, Zaporožja i Hersona.
Četiri mape pokazuju koje teritorije Rusija još drži
Rusija nije imala mnogo uspeha u pokušajima napredovanja poslednjih nedelja, a veliki deo zemlje koju još uvek drži u Ukrajini osvojen je u ranim fazama rata pokrenutog 24. februara 2022, piše “Njuzvik”.
Ali Ukrajina se takođe muči sa svojom kontraofanzivom koja je u toku. Tokom nekih dva meseca vojne operacije, Kijev se suočio sa kritikama zbog nedostatka značajnog proboja na odbrambenim linijama Rusije, u onome što je okarakterisano kao “skup napor”.
ISW je prošlog četvrtka uveče na mreži “X” (bivši Tviter) objavio post u kojem kombinuje četiri različite mape koje procenjuju koju teritoriju Rusija još uvek drži.
Na početku rata, ruske snage su zauzele delove područja oko grada Sumi na severoistoku Ukrajine, kao i oblast Harkova. Na jugu, Rusija je do aprila zauzela lučki grad Mariupolj nakon što je prvo okupirala Hersonsku oblast.
NEW: Russian “Vostok” Battalion commander Alexander Khodakovsky suggested that #Russia freeze the war in #Ukraine along the current frontlines, reintroducing a narrative that had been largely dormant since Wagner financier Prigozhin’s armed rebellion. https://t.co/zux5H77pzu pic.twitter.com/MmpzmlesWO
— ISW (@TheStudyofWar) August 18, 2023
Ali, Ukrajina je počela da pokreće uspešne kontranapade, u kojima je povratila oko 7.400 kvadratnih kilometara teritorije između 6. septembra-2. oktobra. To je uključilo Harkovsku oblast a kasnije je Ukrajina uspela da povrati kontrolu nad gradom Hersonom u novembru.
Do kraja 2022. Ukrajina je povratila oko 54 odsto zemlje koju je Rusija zauzela tokom rata, prema analizi “Njujork tajmsa” na osnovu podataka ISW-a.
Kako pokazuju najnovije mape Instituta, ruske snage i dalje kontrolišu veći deo Luganske, kao i velike delove Donjecke, Zaporoške i Hersonske oblasti. Krim, koji je Rusija anektirala 2014, i dalje je pod ruskom kontrolom uprkos pojačanih napada Ukrajine poslednjih meseci, navodi “Njuzvik”.
Rojters je u petak naveo da Rusija – ukupno – trenutno “kontroliše skoro petinu Ukrajine”.
Iako je zadržala kontrolu nad tim oblastima, Moskva je ove nedelje pretrpela udarce.
“Ruske snage su posvetile značajne napore, resurse i osoblje da drže naselja kao što su Robotine i Urožajne, a nedavni napredak Ukrajine u ovim oblastima stoga verovatno odražava širu degradaciju odbrambenih ruskih snaga“, naveo je ISW u proceni od četvrtka.
Institut je dodao da ruskoj vojsci i dalje “nedostaju značajne operativne rezerve, a intenzivan ruski napor da zadrži ova naselja umesto da povuče svoje snage znači da su ukrajinske verovatno morale da temeljno degradiraju ruske jedinice pre napredovanja”.
Glas javnosti/B06S