Glas Javnosti

RUNET JAČI OD GLOBALNE MREŽE! Rusi VEŽBAJU ISKLJUČENJE iz SAJBER SVETA i onda su usledile nesagledive posledice

Svet
Autor: Glas javnosti

Ruska vlast i veliki internet provajderi još od 2019. godine eksperimentalno isključuju Rusiju sa globalnog interneta.

Isključenje sa interneta deo su testa kojim ruski internet provajderi treba da osiguraju nezavisnost ruske internet mreže (Runet). Kako se navodi, svi provajderi moraju da imaju instalirane rutere koji će u tom eventualnom stranom napadu i isključivanju sa svetske mreže preusmeriti internet saobraćaj na unutrašnju (rusku) mrežu.

Testiranje život sa "suverenim internetom" se najčešće obavlja tajno, a korisnici se o tome obaveštavaju naknadno.

Nezavisnost ruske internet mreže uvežbavana je od 15. juna do 15. jula 2021. godine, a u testiranju su učestvovali svi veći ruski telekom operateri (MTS, Tele2, Bilan, Megafon, a takođe "Rostelekom", "Transtelekom" i "ЭR-Telekom Holding").

Kako navode ruski mediji cilj je stvaranje sposobnosti za održavanje ograđene nacionalne ruske mreže u slučaju da neka strana sila ometa ruski sajberprostor. Sa druge strane, proveravana je i mogućnost fizičkog isključenja ruskog dela interneta.

 

Tokom sličnih testirana decembra 2019. u nekoliko ruskih gradova operateri su proveravali u kojoj meri su lični podaci mobilnih pretplatnika zaštićeni od opasnosti spolja i mogućnost hakovanja. Testirana je i zaštićenost komunikacionih mreža i IT opreme velikih energetskih i finansijskih kompanija od hakovanja.

Kako je ova vežba pokazala ruski operateri i državni spremni su da efikasno reaguju na rizike i pretnje i da obezbede stabilno funkcionisanje interneta i mobilnih operatera  u Rusiji.

Testiranje samostalnosti ruske mreže naložio je predsednik Vladimir Putin posle tri velika hakerska napada 2017. koji su ugrozili Rusiju i niz drugih zemalja.

Foto: Pixabay

Sledeće godine usvojen je Zakona o autonomnom funkcionisanju Runeta, koji je zatim pominjan kao Zakon o zaštiti Runeta i Zakon o izolaciji Runeta.

Zakon je propisao stvaranje sopstvene infrastrukture koja omogućava ruskom delu interneta da nastavi funkcionisanje čak i ukoliko Rusija bude otkačena sa globalnih servera, a ovim zakonom ruska Federalna služba za nadzor u sferi komunikacija, informacionih tehnologija i sredstava javnog informisanja kontroliše protok podataka koje razmenjuju ruski korisnici i u slučaju potrebe ih neće prosleđivati u inostranstvo, ali i isključiće protok ukoliko neko pokuša da uđe na sajtove koji sadrže zabranjene sadržaje. Zakon predviđa godišnju vežbu koju treba da izvode nadležni organi vlasti i telekom operateri.

 

Ovom zakonu prethodile su žestoke kontroverze, ali je posle mnogih osporavanja u samoj Rusiji usvojen Putinovim potpisom u maju 2019. godine i stupio je na snagu 1. novembra 2019.

Ovo znači da svi ruski operateri treba da imaju opremu koja će obezbediti neprekinuti protok podataka u Rusiji ukoliko Runet otkači sa globalne mreže, a "Roskomnadzor" preuzima kontrolu tehničkog sprovođenja zakona.

Da sve funkcioniše pokazije činjenica da je "Roskomnadzor" u martu ove godine već usporio rad Tvitera zbog neuklanjanja zabranjenog sadržaja, a sve to pomoću već pomenute opreme za "samostalnost ruskog  interneta". Sankcije Tviteru trajale su do maja.

Prema izjavama zamenika predsednika Saveta bezbednosti RF Dmitrija Medvedeva Rusija je tehnološki već spremna za isključenje iz globalne mreže od februara ove godine. S druge operateri se od marta žale da je oprema počela da pravi sistemske greške tako da se mora privremeno isključivati kako bi se stanje vratilo u normalu.

Ovo "kontrola interneta" postavlja pitanje da će internet u Rusiji će biti zatvoren kao u Kini?

Glavna razlika između ruskog "Suverenog Runeta" i kineskog fajervola, prema pisanjima ruskih stručnjaka, jeste što u Rusiji se sistemi za filtraciju i upravljanje protokom postavljaju u prostorijama telekom operatera, a u Kini na državnoj granici. Pa dok u Kini ne radi Fejsbuk, Rusija se može suočiti sa neočekivanim otkazivanjem sistema širom zemlje.

Prema rečima Mihaila Klimareva u članku objavljenom na portalu znak.com. isključenje Gugla će ugasiti 30 odsto svih ruskih sajtova, a ekonomija može da pretrpi nesagledive štete.

Slično mišljenje izneo je i Dmitrij Medvedev, koji je rekao da "nije jednostavno da Runet bude autonoman i mnogo bolje će biti ako to ne bude moralo da se to radi".

(Glas javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR