Glas Javnosti

RAZOTKRIVENE NEVEROVATNE LAŽI ZAPADA! Pogledajte kako izveštavaju o ratu u Ukrajini (FOTO+VIDEO)

Svet
Autor: Glas javnosti

Po zapadnim i ukrajinskim medijima i na mrežama pljušte lažne vesti o operaciji ruske vojske, a bajati snimci navodno prikazuju šta se trenutno događa u Ukrajini.

Snimak Ukrajinca koji se oprašta sa svojim detetom „pred odlazak u rat“ preneli su mnogi mediji. Repostovala ga je vojni urednik „Tajmsa“ Larisa Braun sa instagram kanala portala „Journoloji“.



Ispostavilo se da je reč o izbeglicama iz Donbasa koje je prikazao još 21. februara gradonačelnik Gorlovke u Donjeckoj narodnoj republici Ivan Prihotko. Otac koji ostaje u DNR da se bori oprašta se s porodicom koja se evakuiše iz Donbasa u Rusiju.

Herojski pali Ukrajinci vaskrsli

Zapadnjački mediji su pre dva dana objavili vest da je četa ukrajinskih graničara sa Zmijskog ostrva pobijena, a predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski je požurio da ih posthumno odlikuje. Na žalost Zapada i ova laž je ubrzo ogoljena, s obzirom da su ukrajinski vojnici juče stigli u Sevastopolj.



 U Sevastopolj je došao spasilački brod Crnomorske flote „Šahtjor“ a na njemu živa i zdrava 82 ukrajinska graničara koji su se dobrovoljno predali.

Ubrzo posle očetka sukoba na društvenim mrežama je počeo da kruži snimak velike eksplozije, uz tvrdnje da je iz Ukrajine.


Ukrajinski požari izazvani ruskim vazdušnim udarom izazvali su lančanu reakciju u elektrani u Lugansku - stajao je natpis na jednom takvom videu. Arhivirane verzije sličnih postova možete videti ovde, ovde i ovde. Ratna soba za borbu protiv lažnih vesti India Today (AFVA) utvrdila je da su tvrdnje uz video obmanjujuće. Ovaj video je snimak eksplozije hemikalija u fabrici u Kini iz 2015. godine.

Obrnutim pretraživanjem ključnih kadrova viralnog klipa, pronađen je isti video koji je postavilo više Jutjub kanala 2015. godine. Ovo potvrđuje da je video star i da nije povezan sa tekućom krizom nastalom između Ukrajine i Rusije.

Prema opisima Jutjub kanala, na snimku je eksplozija koja se dogodila u kineskom lučkom gradu Tjenđin. Uzimajući u obzir ovo, izvršena je pretraga ključnih reči na Guglu i pronađen je isti video koji je prenet Rojtersu u izveštaju "The Guardiana" iz avgusta 2015. godine. Prema ovom izveštaju, na snimku se mogu videti uzastopne eksplozije koje su se dogodile u hemijskoj fabrici u industrijskoj zoni Tjenđina. Video je takođe podelio Bi-Bi-Si na svom Jutjub kanalu 14. avgusta 2015. godine.

Takođe, jedna od popularnih fotografija na Fejsbuku koja je objavljena nedavno, a na kojoj se navodno vidi uništavanje civilnih ciljeva, zapravo je nastala prilikom izraleskog napada na Pojas Gaze i nema nikakve veze sa Ukrajinom.



Snimak ruskih aviona koji „lete iznad Ukrajinskog grada" nastao je u Moskvi dok su vojne letelice nadletale grad pred nacionalni praznik 2020.



Fotografija na kojoj se vide Ukrajinci kako se mole nije lažna, ali nije nedavno nastala. Kružila je internetom još od 2019.



Fotografija ruskog aviona koji "pada" jer ga je „oborila ukrajinska vojska" zapravo je nastala u avgustu 2015. tokom aeromitinga povodom proslave Dana državne zastave Rusije.



Fotografija na kojoj je, kako tvrde korisnici društvenih mreža, ruski avion u plamenu u Ukrajini i na kojoj se vidi kako se pilot katapultira iz njega zapravo je nastala tokom aeromitinga 1993. u Ferfordu u Engleskoj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR