Ujedinjene nacije su objavile da je još 14 kamiona sa humanitarnom pomoći stiglo u Pojas Gaze, što je tek druga takva isporuka u poslednje više od dve nedelje.
Lideri SAD, Ujedinjenog Kraljevstva, Kanade, Francuske, Nemačke i Italije ponovili su da podržavaju Izrael i opet uputili poziv na zaštitu života civila.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu poručio je trupama da narod Izraela vodi borbu za sopstveni život i da se u ratu protiv Hamasa radi o slučaju "uspeti ili umreti".
U Izraelu je od napada Hamasa stradalo više od 1.400 ljudi, a palestinski zvaničnici u Pojasu Gaze su od tada tu zabeležili više od 4.600 mrtvih u izraelskim vazdušnim udarima.
Uz oko 1.500 tela hamasovaca koja su pronađena na teritoriji Izraela, ukupno je do sada sukob odneo više od 7.500 žrtava.
Eksplozije kod nekoliko bolnica u Pojasu Gaze
Pojavili su se izveštaji o eksplozijama u blizini nekoliko bolnica u Pojasu Gaze, objavio je BBC, koji je naveo da i dalje nije jasno da li ima žrtava.
Rojters je, pozivajući se na palestinske medije, objavio da su među tim bolnicama Al Šifa, najveći medicinski kompleks u gradu Gazi i indonežanska bolnica.
Navodi se da je Hamas na svom Telegram kanalu objavio video snimak za koji tvrdi da prikazuje izraelski vazdušni napad u blizini bolnice Al Kuds.
Palestinska ekstremistička organizacija takođe je objavila fotografije uništene zgrade, tvrdeći da se radi o objektu koji se nalazio iza te kuvajtske bolnice.
Portparoli IDF o početku kopnene ofanzive na Pojas Gaze
Portparoli Izraelskih odbrambenih snaga (IDF) su u odvojenim intervjuima za BBC odgovarali na pitanje kada bi mogla da otpočne kopnena ofanziva na Pojas Gaze.
Potpukovnik Peter Lener kazao je da, kada se priča o tome, treba uzeti u obzir napore koji se čine sa ciljem oslobađanja desetina talaca koje drži Hamas.
- Kopnena ofanziva, ako se desi, biće izvedena u najboljem operativnom trenutku - rekao je Lener.
Potpukovnik Džonatan Konrikus, drugi portparol IDF, kazao je australijskoj televiziji da će "rat biti okončan" ako se Hamas preda i oslobodi taoce.
- Ako to odbiju, mi ćemo verovatno morati da uđemo (u Pojas Gaze) i obavimo posao - poručio je Konrikus.
Doktor u bolnici "Al Šifa" u Pojasu Gaze kazao je za BBC da su uslovi u kojima rade izuzetno teški.
On je intervju dao nekoliko sati pre poslednjih eksplozija koje su se čule u blizini ove bolnice, glavnog medicinskog centra na tom području.
Lekar je kazao da medicinsko osoblje u toj bolnici nema najosnovniji materijal i da rade smene od po 16 do 18 sati, dok istovremeno brinu za bezbednost svojih porodica.
Glas javnosti/K04S