Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je u intervjuu američkoj televiziji ABC da će Izrael imati "sveobuhvatnu bezbednosnu odgovornost" za Pojas Gaze po okončanju borbi i to "ne neodređeni period".
On se takođe suprotstavio pozivima za prekid vatre, ali je rekao da bi humanitarne pauze mogle da budu moguće kako bi se dopremila pomoć palestinskoj enklavi i izvukli izraelski taoci.
Antonio Gutereš, generalni sekretar Ujedinjenih nacija, upozorio je da Pojas Gaze postaje "groblje dece" i poručio da "humanitarni prekid vatre" postaje "sve neophodniji kako prolazi sat za satom".
Izrael bombarduje Pojas Gaze već više od mesec dana, od 7. oktobra kada je u napadima Hamasa ubijeno 1.400 ljudi, a više od 200 osoba kidnapovano i odvedeno u palestinsku enklavu.
Ministarstvo zdravlja u Pojasu Gaze, kojim upravlja Hamas, objavilo je da je više od 10.000 ljudi ubijeno od kako je bombardovanje počelo, a među je živote izgubilo više od 4.100 dece.
Uz oko 1.500 tela hamasovaca koja su pronađena na teritoriji Izraela, ukupno je do sada sukob odneo više od 12.600 žrtava.
Na društvenim mrežama i u palestinskim medijima pojavile su se tvrdnje o eksplozijama zabeleženim u Kan Junisu, gradu na jugu Pojasa Gaze.
Pojavili su se i izveštaji o ubijenim ljudima i srušenim zgradama u Rafi, koja je takođe na jugu palestinske enklave.
Navodi se i da su palestinski borci ispalili rakete ka Izraelu i pokrenuli napade na Izraelske odbrambene snage (IDF) u Pojasu Gaze.
BBC prenosi navode palestinskih medija da su izraelski vojnici ušli u gradove na okupiranoj Zapadnoj obali, uključujući Dženin i Tulkarm.
Navodi se da je nasilje na toj palestinskoj teritoriji u naglom porastu od pokretanja Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra.
Glas javnosti/Ag