"Suočavamo se sa takozvanom politikom obuzdavanja Rusije. Nije u pitanju prirodna konkurencija koja je prirodna za međunarodne odnose, već dosledna i vrlo agresivna linija, koja je usmerena na potkopavanje našeg razvoja, da ga uspore, izazovu unutrašnju nestabilnost, potkopaju vrednosti koje objedinjavaju rusko društvo, i na kraju oslabe Rusiju i stave je pod spoljnu kontrolu, kao što to vidimo i znamo da se dešava u nekim državama na postsovjetskom prostoru", istakao je Vladimir Putin.
Ruski lider je ovom prilikom izneo da je u inostranstvu u toku informaciona kampanja protiv dostignuća Rusije, uključujući i u medicini.
"Protiv nas se vodi ciljana informativna kampanja sa oštrim i neutemeljenim optužbama po brojnim pitanjima. Koriste se čak i apsurdne svakakve anegdotske teorije zavere. Pokušava se, u poslednje vreme, postaviti pod sumnju naša dostignuća u sferi medicine, u borbi protiv virusa korona", dodao je on.
Obraćajući se rukovodstvu FSB-a, on je saopštio da Rusija poseduje informacije da se protiv nje spremaju provokacije vezane za borbu protiv virusa korona.
"Znamo da se globalni zadaci mogu rešavati samo zajedničkim naporima. Ipak, znate da je preduzimano mnogo pokušaja, i zahvaljujem vam na informacijama koje ste predali političkom rukovodstvu zemlje da se planiraju provokacije u toj sferi. Pokušavaju da nas okuju ekonomskim i drugim sankcijama, da blokiraju velike međunarodne projekte za koje smo, ne samo mi zainteresovani, već i naši partneri, da se direktno umešaju u društveni i politički život, u demokratske procedure naše zemlje i naravno, za to aktivno koriste instrumente iz arsenala specijalnih službi", naglasio je Putin.
On je podsetio da je Rusija navikla na provokacije i da je spremna za sve vrste. Takođe smatra da se mnogi partneri Rusije vrlo dobronamerno odnose prema rezultatima Rusije u sferi borbe protiv virusa korona i da su spremni da sarađuju sa Moskvom.
Što se tiče organizovanih napada i provokacija, Putin ističe da takva politika prema Rusiji nema perspektivu, dodajući da treba postojati dijalog za pronalaženje kompromisnih rešenja.
"Spremni smo za otvoreni dijalog za pronalaženje kompromisnih rešenja najsloženijih problema – na bazi uzajamnog poverenja i poštovanja. Međutim, za nas ostaje glavno, suverenitet Rusije, njeni nacionalni interesi, bezbednost naših građana, pravo našeg naroda da sam određuje svoju budućnost. Ove vrednosti su osnova našeg razvoja i moraju biti dobro zaštićeni - zaključio je šef ruske države.
Podsetimo, u Rusiji su 2020. godine sprečena 72 krivična dela povezana sa terorizmom, što je 25 odsto više nego 2019. kada je prijavljeno 57 takvih slučajeva. U mnogim slučajevima, kako ruski lider navodi, ruske bezbednosne agencije uspele su da spreče terorističke planove što je pomoglo da se spasu životi.
(Glas javnosti)