Prema njegovim rečima, Putin svoju strategiju ne bazira na isključivo vojnim, već i na političkim faktorima, pri čemu nastoji da uključi ključna bezbednosna pitanja Evrope u širu diskusiju o budućnosti sukoba.
Donald Tramp se predstavlja kao čovek koji voli da se hvali i priča previše, ali on to radi za svoju publiku. Putin, s druge strane, nema razloga da žuri i donosi brze odluke. On vezuje svoje ciljeve za bezbednosnu arhitekturu Evrope – ko će garantovati bezbednost Ukrajine, kako će se stvari odvijati u političkom, a ne samo vojnom smislu - objasnio je Širjajev.
On naglašava da Putin nije spreman da prihvati model zamrzavanja sukoba po uzoru na Korejski rat iz 1953. godine, gde bi se linije fronta učvrstile bez konačnog rešenja.
- Kako ja to razumem, Putin ne želi trenutnu obustavu borbi i situaciju gde bi se sukob zamrznuo na postojećim linijama – ‘tu gde smo stali, tu ostajemo’. On ne vidi Ukrajinu kao izolovanu temu, već razmatra kako će izgledati posleratna Evropa u celini. Zato pokušava da pokrene pregovore paralelno sa borbenim dejstvima, u nadi da će se kroz proces uspostaviti neka vrsta kompromisa između Moskve i Kijeva - rekao je Širjajev.
Ruski analitičar ističe i ekonomske faktore kao ključne u Putinovoj računici, uključujući sankcije i zaplenu ruskih finansijskih sredstava u inostranstvu.
- Razmislite koje probleme on ima pred sobom – 300 milijardi evra ruskih sredstava nestalo je bukvalno u jednom satu nakon početka rata. Hoće li se Rusija pomiriti s tim ili će ih nekako povratiti? Šta će biti sa upotrebom dolara u međunarodnoj trgovini? Hoće li ove drakonske sankcije ostati na snazi decenijama? Da li ćemo živeti kao Kuba 25, 35 ili 80 godina pod restrikcijama? Ili kao Iran? Ili postoji mogućnost drugačijeg rešenja - naglašava Širjajev.
Širjajev smatra da će Rusija insistirati na dugim i iscrpnim pregovorima, u kojima će pokušati da izdejstvuje što povoljnije uslove.
- Pregovori će biti izuzetno teški, strane će se cenkati do iznemoglosti. Tramp sebe vidi kao genijalnog pregovarača, i neću se s njim oko toga sporiti. Ali na ruskoj strani postoje ljudi koji osećaju da imaju snagu, a mislim pre svega na rusku vojsku koja je u ofanzivi - zaključio je Širjajev.
Glas javnosti